Financial Times: Polska największym przeciwnikiem celów klimatycznych UE
W artykule poświęconym ostatnim zmianom w polskim rządzie Financial Times skupia się na wyrażonym w expose przez Ewę Kopacz sprzeciwie wobec celów klimatycznym Unii Europejskiej na rok 2030, których przyjęcie forsuje Bruksela.
Jak informuje „FT”, nowa polska premier obrała kurs na walkę z unijnymi celami walki z klimatem. Polska to największy przeciwnik strategii klimatycznej przygotowanej przez Komisję Europejską – ocenia prestiżowy dziennik i dodaje, że polski rząd obawia się, iż przyjęcie celów lansowanych przez KE może spowodować 120-procentowy wzrost cen energii.
„FT” podkreśla, że powstrzymanie wzrostu cen energii było jedną z obietnic złożoną przez Ewę Kopacz podczas ubiegłotygodniowego expose. Nowa premier zadeklarowała, że podczas szczytu UE, który odbędzie się w dniach 23-24 października, polski rząd nie zgodzi się na przyjęcie strategii, która doprowadzi do wzrostu cen energii.
Financial Times przypomina, że Bruksela liczy na przyjęcie nowych celów w zakresie redukcji CO2 i wzrostu produkcji energii z OZE podczas najbliższego szczytu liderów UE-28, który odbędzie się w tym miesiącu w Brukseli. W styczniu br. Komisja Europejska zaproponowała, aby UE do 2030 r. ograniczyła emisję CO2 o 40%, a także zwiększyła udział OZE we wspólnotowymi miksie energetycznym do 27% – w porównaniu do 1990 r.
Financial Times informuje, że o ile unijną strategię klimatyczną popierają m.in. Niemcy i Wielka Brytania, jej przeciwnikami są kraje Europy Środkowo-Wschodniej, co zostało potwierdzone podczas ostatniego spotkania krajów Grupy Wyszehradzkiej.
W oświadczeniu opublikowanym po spotkaniu ministrów środowiska Grupy Wyszehradzkiej czytamy, że plan redukcji emisji CO2 musi być „realistyczny” i „neutralny technologicznie”. – Wprowadzenie jakichkolwiek obligatoryjnych celów w zakresie energii odnawialnej i efektywności energetycznej nie jest pożądane – „FT” powołuje się na komunikat wystosowany po spotkaniu Grupy Wyszehradzkiej.
„FT” zauważa ponadto, że Ewa Kopacz zobowiązała się do wsparcia górnictwa i obrony polskiego węgla przed tańszym importem z Rosji.
– Polska polega na węglu w 85-procentach, jednak wiele elektrowni jest przestarzałych, a jej górnictwo jest nieefektywne i przynosi straty – komentuje Financial Times i dodaje: – Unia Europejska ma nadzieję, że dodatkowe fundusze przekonają Polskę i inne wschodnie europejskie kraje do wsparcia porozumienia, które doprowadzi do redukcji emisji gazów cieplarnianych.
gramwzielone.pl