Niemcy: koszty dopłat do OZE w 2015 r. będą niższe

Niemcy: koszty dopłat do OZE w 2015 r. będą niższe
Greencells Group press

W tym roku po raz pierwszy w historii niemieckiej transformacji energetycznej Energiewende koszty dopłat do zielone energii ujęte w rachunkach odbiorców końcowych będą niższe niż w roku poprzednim.

W ubiegłym roku niemieckie gospodarstwa domowe dopłacały do OZE w każdej zużytej przez nie kilowatogodzinie energii 6,24 eurocenta. W tym roku będzie to 6,17 eurocenta. 

Koszty dopłat do niemieckiego systemu OZE maleją po raz pierwszy od lat. Jeszcze w 2010 r. wynosiły 0,2 euro/kWh, rok później wzrosły do 3,5 eurocenta, a w roku 2013 osiągnęły poziom 5,27 eurocenta/kWh. 

REKLAMA

Łączny koszt dopłat dla producentów zielonej energii za naszą zachodnią granicą wyniósł w ubiegłym roku około 24 mld euro, a w tym roku ma spaść o około 1 mld euro. 

REKLAMA

Koszty wsparcia wytwórców zielonej energii to efekt wprowadzenia wysokich dopłat do produkcji zielonej energii. Dzięki nim w Niemczech działa już prawie po 40 GW elektrowni wiatrowych i fotowoltaicznych.

Jednak o ile wysokość dopłat dla powstających obecnie elektrowni OZE znacząco spadła, o tyle jeszcze kilka lat temu dopłaty były dużo wyższe, a właścicielom uruchomionych wówczas elektrowni tzw. taryfy gwarantowane przysługują w Niemczech na niezmienionym poziomie przez 20 lat. 

Jak informuje Polska Agencja Prasowa, tegoroczny spadek tzw. opłaty EEG to efekt pojawienia się nadwyżki na specjalnej rezerwie, na którą trafia część z ponoszonych przez Niemców dopłat. W ubiegłym roku w rezerwie zostało ok. 1,3 mld euro, co umożliwiło obniżenie opłaty EEG na 2015 r. 

PAP dodaje, że utworzenie rezerwowego rachunku EEG wynika z niestabilnej pracy odnawialnych źródeł energii. Gdy produkują one za dużo energii, wówczas nadwyżki Niemcy eksportują, a jak pokazały ostatnie lata, muszą nawet czasem do tego eksportu dopłacać, aby ich sąsiedzi chcieli przyjąć nadmiar wyprodukowanej w Niemczech zielonej energii. 

gramwzielone.pl