MG: Polityka energetyczna Polski do 2050 r. po szczycie w Paryżu

MG: Polityka energetyczna Polski do 2050 r. po szczycie w Paryżu
Sekretarz stanu w MG Jerzy Pietrewicz. Foto. Ministerstwo Gospodarki

Ministerstwo Gospodarki zapowiedziało, że opublikuje dokument o nazwie „Polityka energetyczna Polski do 2050 r.” pod koniec roku, a jego ostateczną treść uzależnia od wyników grudniowego szczytu klimatycznego ONZ, który odbędzie się w Paryżu i na którym jest spodziewane nowe globalne porozumienie dotyczące przeciwdziałania zmianom klimatu.

Wiceminister gospodarki Jerzy Pietrewicz powiedział wczoraj, że MG pracując nad projektem „Polityki energetycznej Polski do 2050 r.” bierze pod uwagę aktualne wydarzenia mogące mieć wpływ na sektor energetycznych, takie jak postanowienia październikowego szczytu UE, na którym zapadły decyzje dotyczące unijnej polityki energetycznej po roku 2020. Kluczowa ma być grudniowa konferencja ONZ poświęcona walce z globalnym ociepleniem.

„Polityka energetyczna Polski do roku 2050” to kluczowy dokument dla polskiego sektora energetycznego, który ma wytyczyć kierunki jego rozwoju na kolejne dekady. 

REKLAMA

W III kwartale ubiegłego roku resort gospodarki prowadził konsultacje dotyczące PEP 2050, podczas których przyjął od różnych podmiotów ponad 200 opinii.

REKLAMA

Trwa dyskusja, wszyscy staramy się, również z udziałem ministerstwa gospodarki, identyfikować potencjalne następstwa tego pakietu energetyczno-klimatycznego i podejście samej UE. To wymaga czasu i dodatkowych analiz pod kątem ewentualnej zmiany dotychczas przygotowanych założeń – Polska Agencja Prasowa cytuje Jerzego Pietrewicza.

PAP informuje, powołując się na nieoficjalne źródła, że w kierownictwie resortu gospodarki są różnice nt. wielkości udziału OZE w polskim miksie energetycznym, który zostanie wpisany do „Polityki energetycznej Polski do 2050 r.”

W styczniu br. „Rzeczpospolita” informowała, że rząd rozważa w PEP 2050 zmniejszenie udziału węgla w miksie energetycznym z 90% do 60%, a także utrzymanie po 2030 r. 15-procentowego udziału energii odnawialnej.

gramwzielone.pl