PSEW zorganizuje próbną aukcję dla OZE

PSEW zorganizuje próbną aukcję dla OZE
Foto. Vestas

Grzegorz Skarżyński, wiceprezes Polskiego Stowarzyszenia Energetyki Wiatrowej (PSEW), zauważa na łamach „Rzeczpospolitej”, że po publikacji ustawy o OZE w Dzienniku Ustaw nie zmniejszyła się niepewność inwestorów dotycząca nowych zasad wsparcia. Jej powodem jest brak aktów wykonawczych, które mogą mieć zasadniczy wpływ na nowe mechanizmy wsparcia dla OZE. Wobec niepewności dotyczącej systemu aukcji PSEW chce przeprowadzić symulację pierwszej aukcji.

Pierwsze z rozporządzeń dotyczących systemu aukcyjnego powinno zostać opublikowane zgodnie z postanowieniami ustawy o OZE do dnia 31 maja br. Wówczas rząd powinien przedstawić rozporządzenie, w którym określi ilość MWh, które zamierza zakupić w systemie aukcji w 2016 r.

Rząd powinien też określić ilość energii, którą chce zakupić w aukcjach dla instalacji o mocy do 1 MW. Zgodnie z ustawą o OZE inwestorom zgłaszającym projekty o mocy do 1 MW ma przysługiwać 25% ogólnej wartości wsparcia w systemie aukcyjnym. Resort gospodarki powinien też poinformować o ilości energii, którą chce kupić w aukcjach dla instalacji pracujących poniżej 4000 godzin rocznie. Ma na to czas do końca października. 

REKLAMA

Wydaje się, że nie ma uzasadnienia dla wprowadzenia progu 4000 godzin w sytuacji, gdy jeszcze daleko do osiągnięcia poziomu zainstalowanej mocy OZE określonej w Krajowym Planie Działań. Ale gdyby taki próg został określony, to im będzie wyższy, tym mniej konkurencyjna będzie technologia wiatrowa, nawet gdy wygra cenowo z innymi technologiami (wygrają projekty oferujące ceny wyższe, gdyż zadeklarują wyższą ilość godzin pracy w roku) – komentuje na łamach „Rzeczpospolitej” Grzegorz Skarżyński.

Z kolei do końca br. rząd ma określić maksymalne ceny za energię oferowaną w systemie aukcyjnym, czyli tzw. ceny referencyjne. W przypadku ich przekroczenia projekty zgłaszane do aukcji będą z nich eliminowane. Ustawa o OZE nie wprowadza natomiast wymogu ustanowienia minimalnych cen, po których inwestorzy będą mogli sprzedawać energię w systemie aukcyjnym.

REKLAMA

Wobec niepewności co do planowanych aukcji, z których pierwsza ma się odbyć w I kwartale 2016 r., wiceprezes Polskiego Stowarzyszenia Energetyki Wiatrowej proponuje na łamach „Rzeczpospolitej” przeprowadzenie próbnej aukcji on-line, w której organizację – obok PSEW – zaangażują się też kancelaria Domański Zakrzewski Palinka oraz firma doradcza PwC.

Przebieg i zasady próbnej aukcji mają być zbliżone do warunków aukcji, którą zorganizuje Urząd Regulacji Energetyki. Próbna aukcja zostanie przeprowadzona dla wszystkich grup projektów, czyli zarówno dla projektów nowych jak i uruchomionych przed końcem 2015 r., oraz z uwzględnieniem podziału na moc nominalną do i powyżej 1 MW. Wolumen aukcji zostanie określony jako równowartość 80% zgłoszonych ofert.

Symulacja aukcji dla OZE ma zostać przeprowadzona w maju br. Wcześniej PSEW poda opracowane przez swoich ekspertów ceny referencyjne. 

Więcej informacji ten temat w „Rzeczpospolitej” pod tym linkiem. 

gramwzielone.pl