NOWE WSPARCIE DLA ZIELONEJ ENERGII

NOWE WSPARCIE DLA ZIELONEJ ENERGII

                Polskie Stowarzyszenie Energetyki Wiatrowej prezentuje szczegóły Programu zwiększającego wiedzę o zielonej energii. Chodzi o gwarancje pochodzenia, które potwierdzają, że dana ilość energii pochodzi z odnawialnych źródeł. Instrument formalnie istnieje od dwóch lat i działa niezależnie od tzw. zielonych certyfikatów. Teraz, dzięki towarzyszącym mu dodatkowym działaniom w ramach Programu Polskie Gwarancje Pochodzenia Energii, jego popularność ma znacznie wzrosnąć.

                Zasada działania programu jest prosta. Producent zielonej energii, który wystąpi o  gwarancję pochodzenia i ją uzyska będzie mógł ją sprzedać za pośrednictwem strony internetowej https://zielonaplatforma.pl. Nabywca gwarancji może ją wykorzystać w ramach wykazania swoich działań z zakresu zrównoważonego rozwoju: zmniejszenia śladu węglowego oraz wsparcia polskich źródeł odnawialnych. Gwarancje dają więc firmom unikalną możliwość wymiernego i precyzyjnego zaprezentowania zabiegów dotyczących ochrony środowiska w Polsce. Program Polskie Gwarancje Pochodzenia Energii będzie oferował unikatową możliwość kupienia Gwarancji z wybranego przez siebie źródła oraz regionu Polski. Przedsiębiorcy czy gminy będą więc mogli wspierać wytwórców OZE na przykład w rejonie swojej aktywności czy zamieszkania. – Gwarancje pochodzenia to ważny instrument wspierania zielonej energii oraz promowania odpowiedzialnych postaw ekologicznych. TGE jako instytucja zaufania publicznego podejmuje się wsparcia inicjatyw, które związane są z szeroką edukacją rynku energii, w tym w szczególności powiązanego z energetyką odnawialną. Rejestr Gwarancji Pochodzenia, który prowadzimy jest zgodnie z ustawą miejscem, w którym wytwórcy energii ze źródeł odnawialnych, spółki obrotu, brokerzy oraz wszyscy  zainteresowani, którym zależy na poświadczeniu pochodzenia energii elektrycznej ze źródeł odnawialnych, otrzymają oficjalny dokument potwierdzający źródło wytworzenia energii  – mówi Marek Szałas, dyrektor Biura Rejestrów Towarowej Giełdy Energii.

REKLAMA
REKLAMA

                Aby pozyskać gwarancję wystarczy, że wytwórca w ciągu miesiąca od zakończenia produkcji wypełni wniosek znajdujący się na stronie Urzędu Regulacji Energetyki i przedłoży go Operatorowi Systemu Dystrybucyjnego lub Przesyłowego. Potem procedura toczy się automatycznie. Operator oraz prezes URE mają łącznie 60 dni na rozpatrzenie wniosku, potwierdzenie zgodności i wydanie gotowej gwarancji pochodzenia, która trafi do Rejestru Gwarancji Pochodzenia na Towarowej Giełdzie Energii. Każdy wytwórca, który jest zainteresowany sprzedażą gwarancji musi sam utworzyć konto, na którym będą wystawione jego gwarancje. Cała procedura utworzenia konta jest bardzo przejrzyście opisana na stronie internetowej TGE. Pamiętać jednak należy, aby jak najszybciej rozpocząć proces ubiegania się o członkostwo ponieważ cały proces tworzenia konta zajmuje miesiąc. Rejestr Gwarancji Pochodzenia na którym odbywa się transfer gwarancji istnieje od ponad pół roku. Teraz dzięki stronie internetowej https://zielonaplatforma.pl znalezienie nabywcy na ten instrument będzie prostsze. – Gwarancje pochodzenia energii to bardzo ważny i praktyczny instrument. W Polsce brakowało programu, który podniesie ich rangę na odpowiedni poziom. Jako jeden z czołowych wytwórców energii w Polsce doceniamy projekt Polskiego Stowarzyszenia Energetyki Wiatrowej. Dzięki niemu przed producentami OZE otwierają się nowe możliwości promowania odnawialnych źródeł energii – mówi Michał Kozłowski, Wiceprezes Polenergii S.A

                W Europie system gwarancji pochodzenia został wprowadzony na początku ubiegłej dekady. Od 2001 roku do maja tego roku wydano w sumie 2,218 mld takich dokumentów, z czego ogromna większość dotyczyła OZE. Zdecydowanym liderem jest Norwegia (ponad miliard wydanych gwarancji), a na dalszych miejscach są Szwecja (ponad 373 miliony wydanych gwarancji) i Szwajcaria (ponad 177 milionów gwarancji). Ogromny potencjał gwarancji wynika z jednej strony z prostoty ich wytworzenia, a z drugiej z korzyści jakie ma firma, która nabywa takie gwarancje. Przedsiębiorstwa kupujące te instrumenty często publicznie deklarują potem, że korzystają z odnawialnych źródeł energii. Nie potrzebują do tego własnych instalacji OZE. Wystarczy kupno gwarancji w odpowiedniej ilości. – Odnawialne Źródła Energii to przyszłość energetyki. Branża OZE cały czas potrzebuje jeszcze jednak wsparcia. Dlatego wszystkie działania, które towarzyszą Programowi Polskie Gwarancje Pochodzenia Energii są wartością dodaną do produktu gwarancji i są dużą szansą wsparcia branży OZE – mówi Paweł Przybylski, dyrektor branży Wind Power w Siemensie, który jest jednym z największych na świecie producentów turbin wiatrowych.

Działania wspierające branżę energetyki odnawialnej będą bardzo ważnymi elementami Programu Polskie Gwarancje Pochodzenia Energii. Część dochodu ze sprzedanych gwarancji będzie przeznaczana na praktyki studenckie i szkolenia zawodowe w ramach branży OZE. Prowadzone będą liczne programy edukacyjne i kampanie społecznościowe adresowane do polskiego społeczeństwa promujące ochronę środowiska i odnawialne źródła energii. Celem jest przekonanie Polaków do dbania o środowisko naturalne. – Gwarancje pochodzenia bardzo dobrze działają w wielu europejskich krajach. System pozwala firmom w prosty sposób kompensować emisję zanieczyszczeń. W General Electric prowadzimy od 2005 roku ambitny program „ecomagination” zwiększania efektywności wykorzystania zasobów, zarówno we własnych działaniach, jak i w naszych urządzeniach. W ramach tej inicjatywy w okresie 2004-2014 zmniejszyliśmy emisję gazów cieplarnianych z naszych aktywności o 31%. Natomiast zużycie wody w latach 2006-2014 spadło aż o 42%. Wierzymy, że program Polskie Gwarancje Pochodzenia Energii przyczyni się poszerzania wiedzy o energetyce odnawialnej jako o najbardziej innowacyjnym elemencie głównego nurtu rozwoju sektora energii – mówi Izabela Kielichowska, dyrektor ds. polityki energetycznej w General Electric.

                Transakcje za pośrednictwem Programu Polskie Gwarancje Pochodzenia Energii będzie można zawierać już od 15 czerwca. Wystarczy wypełnienie wniosku do Urzędu Regulacji Energetyki i rejestracja na stronie https://zielonaplatforma.pl. Ze względu na poszczególne etapy procedury ubiegania się o gwarancje, wytwórcy energii powinni jednak zainteresować się nimi już teraz. Więcej informacji o Programie jest dostępnych na stronie www.polskiegwarancje.pl.