Sejm przegłosował ustawę przesyłową

Sejm przegłosował ustawę przesyłową
Foto. Piotr Drabik, flickr cc

Posłowie zagłosowali dzisiaj za projektem ustawy o szczególnych zasadach przygotowania i realizacji strategicznych inwestycji w zakresie sieci przesyłowych. Teraz ustawą zajmą się senatorowie. 

Przegłosowana dzisiaj ustawa ma znacząco ułatwić i przyspieszyć budowę sieci przesyłowych. Jej celem jest umożliwienie zastosowania procedur przygotowania i realizacji strategicznych inwestycji celu publicznego w zakresie inwestycji w sieci przesyłowe energii elektrycznej.

Blokowanie i wydłużanie procedur administracyjnych przy budowie sieci przesyłowych uniemożliwia rozbudowę polskiego systemu elektroenergetycznego i sprawia, że zagrożone jest wydatkowanie przeznaczonych na ten cel funduszy unijnych, a także rozbudowa transgranicznych sieci przesyłowych, które mają poprawić bezpieczeństwo polskiego systemu elektroenergetycznego w ramach unii energetycznej.

REKLAMA

Szacuje się, że w efekcie przewlekłych procedur i protestów w naszym kraju uzyskanie pozwoleń wymaganych do rozpoczęcia budowy sieci przesyłowych zajmuje średnio około 4 lat. Ten stan rzeczy ma zmienić jednak przyjęta dzisiaj przez Sejm ustawa, nad którą prace trwają już od 5 lat.

REKLAMA

Kontrowersje budzi jednak wpisany do ustawy proces pozyskiwania terenów pod inwestycje. Zgodnie z założeniami ustawy, brak zgody właściciela gruntu, przez który ma przebiegać linia przesyłowa, nie zablokuje rozpoczęcia inwestycji. Właściciel będzie mógł co prawda odwołać się od decyzji o wysokości odszkodowania, którą w tym wypadku ma podejmować wojewoda, ale inwestor i tak będzie miał prawo do rozpoczęcia budowy.  

Poseł SLD Zbyszek Zaborowski podkreślał przed dzisiejszym głosowaniem, że Sejm odrzucił większość poprawek zgłoszonych przez jego partię, które miałyby „ucywilizować” ustawę, dając większe prawa właścicielom terenów, na których mają być realizowane inwestycje.

Ostatecznie za ustawą zagłosowało 227 posłów, 181 było przeciw, a 2 wstrzymało się od głosu. Teraz ustawa trafi do prac w Senacie.

Treść ustawy jest dostępna pod tym linkiem. 

gramwzielone.pl