Projekt SLD: 290 mln zł rocznie dla byłych górników

Projekt SLD: 290 mln zł rocznie dla byłych górników
[Duncan], flickr cc

Posłowie SLD złożyli w Sejmie projekt ustawy przewidujący zmianę w systemie wypłat deputatów górniczych. Jej koszt – 290 mln zł rocznie – miałby pokryć budżet państwa – wynika z informacji Obserwatora Legislacji Energetycznej portalu WysokieNapiecie.pl.

Posłowie Sojuszu Lewicy Demokratycznej, reprezentowani przez Zbyszka Zaborowskiego, który w najbliższych wyborach będzie zabiegać o reelekcję w okręgu katowickim, 10 września złożyli w Sejmie projekt nowelizacji ustawy o funkcjonowaniu górnictwa węgla kamiennego.

Zgodnie z projektem obecne zobowiązania do wypłaty deputatów węglowych byłym pracownikom kopalń i zakładów górniczych, ciążące na spółkach górniczych, miałyby być realizowane z dotacji wypłacanych z budżetu państwa.

REKLAMA
REKLAMA

Chodzi o ok. 160 tys. byłych górników, uprawnionych do otrzymywania (obok np. emerytury lub renty) corocznych deputatów węglowych o wartości ok. 1800 zł (ekwiwalent 3 tok węgla na osobę). Łącznie budżet państwa miałby na ten cel przeznaczać dodatkowo prawie 290 mln zł.

To odpowiedź śląskich posłów SLD na podpisane przez państwowe spółki górnicze z górniczymi związkami zawodowymi porozumienia o zawieszeniu wypłaty deputatów byłym pracownikom kopalń ze względu na złą sytuację ekonomiczną firm.

To nie jedyna próba przeniesienia na budżet państwa kosztów deputatów, obciążających obecnie spółki górnicze. O innych próbach, zakończonych powodzeniem oraz o wysokości średniej górniczej emerytury przeczytasz w dokończeniu artykułu na portalu WysokieNapiecie.pl

Wysokienapiecie.pl