Nowe centrum badań OZE w Jabłonnie k. Warszawy

Nowe centrum badań OZE w Jabłonnie k. Warszawy
Centrum Badawcze Polskiej Akademii Nauk – Konwersja energii i źródła odnawialne (KEZO). Fot. Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego

Wczoraj w Jabłonnie koło Warszawy otwarto nowe Centrum Badawcze Polskiej Akademii Nauk – Konwersja energii i źródła odnawialne (KEZO). Inwestycja posłuży pracom nad technologiami pozyskiwania i wykorzystywania energii odnawialnej.

Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego informuje, że centrum będzie koncentrować się na tzw. technologiach plus energetycznych. Są to metody pozwalające produkować większą ilość energii dla rozmaitych obiektów, niż te obiekty są w stanie zużyć.

Centrum w Jabłonnie ma mieścić największą na Mazowszu bazę laboratoryjną przeznaczoną do prowadzenia badań nad nowymi źródłami energii odnawialnej i jej konwersji. Infrastruktura Centrum składa się z pięciu laboratoriów wyposażonych w nowoczesną aparaturę badawczą. Inwestycja kosztowała 90 mln zł.

REKLAMA
REKLAMA

W KEZO do dyspozycji naukowców będzie m.in. symulator słoneczny czy komory umożliwiające pomiar turbin wiatrowych.

W otwarciu nowego ośrodka wzięła udział minister nauki i szkolnictwa wyższego Lena Kolarska-Bobińska, która stwierdziła, że bardzo liczy, że na odkrycia powstałe dzięki pracy w Jabłonnie i na ich popularyzację w społeczeństwie. – Chodzi o to, by przebijać się dywersyfikacją źródeł energii – powiedziała minister nauki i szkolnictwa wyższego, dodając, że „centrum będzie rozbijać myślenie, że Polska tylko węglem stoi (za PAP)”. 

gramwzielone.pl