Prognoza: energia z pływających turbin za 85 GBP/MWh

Prognoza: energia z pływających turbin za 85 GBP/MWh
London Array press

Brytyjski instytut Energy Technologies Institute (ETI) szacuje, że dzięki rozwojowi technologii pływających turbin wiatrowych, koszt wytworzenia energii z ich udziałem spadnie w ciągu 10 lat, w przypadku lokalizacji u wybrzeży Wielkiej Brytanii, do około 85 GBP/MWh (około 116 euro/MWh).

Dla porównania, w wyniku pierwszych aukcji dla OZE, które przeprowadzono w tym roku w Wielkiej Brytanii, ceny zaoferowane przez inwestorów w przypadku zwycięskich projektów wahają się od ok. 79 GBP/MWh do 82,5 GBP/MWh w przypadku lądowych farm wiatrowych, a w przypadku projektów na morzu – od 114 GBP/MWh do około 120 GBP/MWh. 

ETI zwraca uwagę, że Wielka Brytania posiada wiele miejsc, które charakteryzują się korzystnymi warunkami wietrzności, ale których nie można wykorzystać posiłkując się tradycyjnymi technologiami morskich turbin wiatrowych ze względu na głębokości sięgające 50-100 m. W tych miejscach zasadne staje się wykorzystanie turbin pływających.

REKLAMA

Na głębokościach poniżej 30 m najlepszym rozwiązaniem są stałe fundamenty, jednak na wodach o głębokości powyżej 50 m najtańsze rozwiązanie oferują pływające turbiny, więc miks tych technologii prawdopodobnie stworzy najtańszą drogę do masowego rozwoju [offshore] na brytyjskich wodach – komentuje Stuart Bradley z ETI.

Technologia pływających elektrowni wiatrowych na morzu jest obecnie testowana w ramach kilku projektów badawczych, które są realizowane głównie w Unii Europejskiej. Wykorzystanie pływających turbin, oprócz możliwości ich przemieszczenia – w porównaniu do tradycyjnych morskich elektrowni wiatrowych – ma przekładać się także na niższe koszty i skrócić czas realizacji inwestycji.

Na obecnym etapie badań testowane są różne technologie, które mają stabilizować konstrukcję pływających turbin. Testy różnych rozwiązań powinny wskazać technologię, która jest najstabilniejszym i najefektywniejszym rozwiązaniem.

REKLAMA

Testowane technologie pływających turbin wiatrowych. Źródło: Energy Technologies Institute. 

Energy Technologies Institute jest zaangażowany w jeden z pilotażowych projektów pływających turbin u wybrzeży Wielkiej Brytanii. Brytyjski instytut chce posadowić u wybrzeży Kornwalii pływającą turbinę wiatrową o mocy 6 MW, którą dostarczy Alstom. Wstępnie turbina miała być zainstalowana już w tym roku, jednak termin ten przesunięto przynajmniej do 2017 r.

Obecnie Wielka Brytania jest globalnym liderem w zainstalowanym potencjale morskiej energetyki wiatrowej, który wynosi ponad 4 GW. Na brytyjskich wodach w trakcie budowy jest dalsze 1,4 GW farm wiatrowych, a na etapie planowania są projekty o łącznej mocy 4,8 GW.

W ubiegłym roku udział energetyki wiatrowej w miksie energetycznym Wielkiej Brytanii osiągnął 9,4%.

Wyniki analiz ETI na temat możliwości wykorzystania technologii pływających turbin wiatrowych znajdziemy w raporcie Offshore Wind. Floating Wind Technology, który jest dostępny pod tym linkiem.

gramwzielone.pl