IKEA w Polsce wyprodukuje tyle zielonej energii, ile sama konsumuje

IKEA w Polsce wyprodukuje tyle zielonej energii, ile sama konsumuje
Karol Gobczyński, Manager ds. Energii i Klimatu w Grupie Ikea w Polsce

Już wkrótce IKEA będzie produkować w naszym kraju tyle energii pochodzącej ze źródeł odnawialnych, ile zużywa cała zlokalizowana w naszym kraju infrastruktura szwedzkiego koncernu. Jeżeli chcemy powstrzymać zmiany klimatyczne, jest to bardzo istotne, żeby duże firmy również brały odpowiedzialność za redukcję emisji. IKEA ma cel, żeby wytwarzać tyle energii odnawialnej, ile konsumuje. W Polsce powinno to nastąpić w przeciągu najbliższych miesięcy. Dzięki tym inwestycjom uda nam się obniżyć nasz ślad węglowy w Polsce mówi w rozmowie z portalem Gramwzielone.pl Karol Gobczyński, Manager ds. Energii i Klimatu w Grupie IKEA w Polsce.

Polska stanie się wkrótce pierwszym krajem poza Skandynawią, w którym IKEA osiągnie niezależność energetyczną. Docelowo IKEA ma stać się niezależna energetycznie na całym świecie i produkować taką samą ilość energii jaką zużywa, dzięki generacji energii z OZE i poprawie efektywności energetycznej, już w roku 2020.

Obecnie polska infrastruktura IKEA zużywa rocznie około 400 GWh energii elektrycznej, a dodając zużycie energii cieplnej, wychodzi w sumie ok. 800 GWh.

REKLAMA

W rozmowie z portalem Gramwzielone.pl Karol Gobczyński, Manager ds. Energii i Klimatu w Grupie IKEA w Polsce, informuje, że w ramach strategii IKEA People & Planet Positive IKEA określiła, że będzie dążyć do wytwarzania takiej samej ilość energii odnawialnej, jaką konsumuje poprzez inwestycje w energię odnawialną oraz poprawę efektywności energetycznej

W swoich działaniach, w których skupiamy się na zmniejszeniu emisji CO2 i zwiększeniu efektywności energetycznej, staramy się koncentrować na poprawie zarządzania energią oraz wprowadzaniu rozwiązań umożliwiających redukcję zużycia energii m.in. wymieniając oświetlenie na energooszczędne LED-y, zwiększając rekuperację ciepła, optymalizując procesy produkcyjne oraz systemy energetyczne czy poprawiając monitoring zużycia energii. Efektywność energetyczna to nieustanna poprawa i widzimy również, jak wiele jest jeszcze do zrobienia – komentuje Karol Gobczyński.

REKLAMA

W ramach strategii People & Planet Positive Grupa IKEA zainwestuje do końca 2015 roku na całym świecie w sumie 1,5 miliarda euro w energetykę wiatrową i słoneczną. Grupa zobowiązała się do zakupu 314 turbin wiatrowych w dziewięciu krajach i zainstalowania 700 000 paneli słonecznych na dachach swoich budynków. Oprócz Polski IKEA inwestuje w farmy wiatrowe w Kanadzie, Stanach Zjednoczonych, Danii, Francji, Niemczech, Irlandii, Szwecji oraz Wielkiej Brytanii.

Zaspokajając samemu swoje zapotrzebowanie na energię w Polsce IKEA stawia na różne technologie. W fabrykach IKEA Industry wykorzystywane są kotły na biomasę, a w jednej z fabryk działa system kogeneracyjny wytwarzający energię elektryczną i cieplną z biomasy. Dodatkowo w trzech sklepach IKEA, w Bydgoszczy, Łodzi i Wrocławiu oraz w Centrum Dystrybucji w Jarostach, działają pompy ciepła. W sklepach w Gdańsku, Krakowie i Łodzi zainstalowane są kolektory słoneczne służące do podgrzewania wody. Starsze sklepy oraz część centrów dystrybucji wykorzystują do ogrzewania gaz ziemny.

W tej chwili do Grupy IKEA w Polsce należy ponadto pięć farm wiatrowych, a w przeciągu najbliższych miesięcy zostanie sfinalizowany zakup szóstej farmy wiatrowej.

Wcześniej, w lutym br. IKEA poinformowała o zakupie położonej w woj. łódzkim farmy wiatrowej we Wróblewie. IKEA zobowiązała się ponadto do zakupu kolejnych dwóch farm w Gizałkach oraz Lubartowie. Wcześniej, w 2013 r. IKEA kupiła swoje pierwsze farmy wiatrowe w Polsce. Parki wiatrowe w Rymanowie, Bukowsku i Łękach Dukielskich na Podkarpaciu według prognoz mogą generować w sumie 134 GWh energii elektrycznej rocznie.

Wszystkich sześć farm wiatrowych Grupy IKEA w Polsce ma co roku wytwarzać do 473 GWh energii elektrycznej, co razem z energią cieplną, produkowaną z biomasy przez IKEA Industry, pokryje całe zapotrzebowanie szwedzkiego koncernu na energię w naszym kraju. 

gramwzielone.pl