COP21: UE i USA chcą ambitniejszego celu, Polska chwali się węglem

COP21: UE i USA chcą ambitniejszego celu, Polska chwali się węglem
Fot. COP Paris, flickr cc

Zaproszeni na COP21 przedstawiciele polskiej nauki przekonywali wczoraj podczas paryskiej konferencji klimatycznej do eksploatacji potencjału czystych technologii węglowych jako odpowiedzi na wyzwania dotyczące ograniczania emisji CO2.

W Paryżu wystąpili m.in. prof. dr hab. inż. Wojciech Nowak, dyrektor Centrum Energetyki Akademii Górniczo-Hutniczej i dr inż. Aleksander Sobolewski, dyrektor Instytutu Chemicznej Przeróbki Węgla, którzy chwalili się sukcesami polskich uczelni w zakresie rozwoju technologii „czystego” węgla.

– Zazdroszczą nam ludzie na całym świecie (…). To są rzeczywiste demonstracyjne instalacje, które pracują w naszej energetyce, żeby pokazać jak poradzić sobie z CO2 podczas spalania węgla – PAP cytuje prof. dr hab. inż. Wojciecha Nowaka.

REKLAMA

Badania prowadzone przez AGH sfinansowało Narodowe Centrum Badań i Rozwoju i jak pisze PAP, miały one na celu „opracowane kilku opcji technologicznych dotyczących spalania węgla i pozwalających na drastycznie zmniejszenie emisji CO2”.

 W Paryżu, podczas oficjalnych wydarzeń szczytu klimatycznego, praktycznie nie mówi się o czystych technologiach węglowych, wymienia się jedynie wychwytywanie i składowanie CO2 (CCS). Polska prezentacja na temat czystych technologii węglowych zgromadziła jedynie umiarkowaną liczbę słuchaczy – komentuje Polska Agencja Prasowa.

REKLAMA

Tymczasem podczas negocjacji towarzyszących szczytowi klimatycznemu, które odbywają się już od ponad tygodnia w Paryżu, rośnie grono krajów domagających się ambitniejszego porozumienia. 

Przedstawiciel Komisji Europejskiej, komisarz ds. energii i klimatu Miguel Arias Canate stwierdził, że projekt porozumienia klimatycznego, które ma być owocem szczytu COP21, nie jest wystarczająco ambitny i odważny. Dodał, że za bardziej ambitnym porozumieniem opowiada się ponad 100 krajów.

Do ambitniejszych celów, większej transparentności oraz wprowadzenia restrykcji w egzekwowaniu ewentualnego porozumienia klimatycznego wzywa USA. Stany Zjednoczone postulują wprowadzenie 5-letnich cykli, w których każdy z sygnatariuszy porozumienia klimatycznego miałby rewidować swoje cele.

Przed szczytem COP21 wyznaczono cel paryskich negocjacji, którym miałoby być zawarcie porozumienia gwarantującego uniknięcie wzrostu globalnej temperatury o więcej niż 2 st. C do roku 2100 w porównaniu do ery przedindustrialnej. Teraz duża grupa krajów, w tym USA, mówi o wyznaczeniu celu na poziomie 1,5 st. C.

Konferencja COP21 w Paryżu zakończy się jutro. 

gramwzielone.pl