Recesja nie dotknęła zielonej energii

Kryzys na rynkach finansowych, którego skutki boleśnie odczuła globalna gospodarka, nie odciął dopływu kapitału do sektora czystych technologii. {więcej}

Deloitte i Cleantech szacują, że zeszłoroczne globalne inwestycje sektora prywatnego w sektorze energii odnawialnej wyniosły w sumie ok. 5,6 mld dol. Jest to wynik gorszy niż w rekordowym 2008 roku, ale porównywalny do 2007 r. Natomiast w porównaniu z rokiem 2002 oznacza ponad 6-krotny wzrost. Raport nie podaje sumy inwestycji ze strony państw, które są liczone co roku w  setkacj miliardów dolarów.

Doskonały wynik branża czystych technologii może zawdzięczać zwłaszcza rynkowi chińskiemu. Aż 72 proc. ze wszystkich, zeszłorocznych debiutów giełdowych w tej branży – wartych w sumie ok. 4,7 mld dol. – miało miejsce w Państwie Środka.

REKLAMA

Spadek zainteresowania zieloną energią ze strony prywatnych inwestorów zanotowano w Ameryce Północnej – udział inwestorów z USA czy Kanady w globalnych inwestycjach w tej branży spadł z 72 proc. w 2008 roku do 62 proc. Natomiast w przypadku Europy i Izraela odnotowano wzrost z 22 do 29 proc.

Niemiej jednak, wśród pierwszej piątki firm, które dzięki prywatnym funduszom najbardziej zwiększyły swój kapitał, są cztery firmy z USA. Liderem jest Solyndra. Producent paneli słonecznych w ubiegłym roku otrzymał od prywatnych inwestorów 198 mln dol. W ścisłej czołówce są jeszcze A123 Systems, Silver Spring Networks, V-Vehicle oraz jedyna firma spoza USA – szwajcarski Landys+Gyr.

Jak czytamy w raporcie, w 2009 roku wśród inwestorów można było zaobserwować rosnące zainteresowanie projektami związanymi ze zwiększaniem wydajności energetycznej. W porównaniu z rokiem 2008 w tej dziedzinie zanotowano wzrost prywatnych inwestycji o prawie 40 proc., podczas gdy prywatne finansowanie dla energetyki słonecznej zmalało aż o 64 proc. Zdaniem ekspertów Cleantech, w tym roku ta tendencja utrzyma się i firmy oferujące rozwiązania energooszczędne prześcigną branżę solarną.

REKLAMA

Póki co, w 2009 roku branża solarna nadal cieszyła się największym zainteresowaniem. Prywatni inwestorzy zainwestowali w nią 1,2 mld dol – o 100 mln dol. więcej niż w technologie związane z ekologicznym transportem. W 2009 roku 1 mld dol. przypadł firmom proponującym produkty energooszczędne, a ponad 0,5 mld – producentom biopaliw.

Jaka recesja?

Liczby wskazane w raporcie pokazują, że problemy na rynkach finansowych i globalna recesja gospodarcza nie ograniczyły – tak bardzo, jak można się było tego spodziewać  – rozwoju sektora technologii przyjaznych środowisku.

– Rekordowy poziom aktywności inwestorów, rządów i korporacji w 2009 roku pokazał, że rynek czystych technologii nadal się umacnia – mimo braku jakiejkolwiek wiążącej umowy w sprawie zmian klimatycznych na forum ONZ – komentował Nicholas Parker, prezes Cleantech Group.

Według Cleantech i Deloitte rok 2009 był rekordowy pod względem aktywności inwestorów zainteresowanych branżą clean-tech. Jak szacuje Cleantech, liczba umów, które podpisano w branżach związanych z zieloną energią wzrosła o ok. 5-10 proc. w porównaniu z rokiem 2008.

Szczególną aktywność przejawiały na tym polu fundusze Venture Capital, m.in. Kleiner Perkins Caufield& Byers, SAIL Venture czy RockPort Capital. W ubiegłym roku fundusze VC zainwestowały w branżę czystych technologii aż ¼ swojego kapitału – więcej niż w software czy biotechnologię.


Gramwzielone.pl