Rząd ma przyjąć projekt nowelizacji ustawy o OZE w tym kwartale

Rząd ma przyjąć projekt nowelizacji ustawy o OZE w tym kwartale
Premier Beata Szydło. Fot. Kancelaria Prezesa Rady Ministrów, flickr cc

W legislacyjnych planach rządu w zakresie energetyki jest m.in. przyjęcie nowelizacji ustawy o OZE, a także nowelizacji ustawy Prawo energetyczne w tym przepisów związanych z wdrażaniem inteligentnych liczników. 

Planowana nowelizacja ustawy o OZE to konsekwencja wcześniejszej nowelizacji, która została przeforsowana w parlamencie tuż przed końcem 2015 r. i która po podpisie prezydenta weszła w życie z dniem 31 grudnia 2015 r.

Ta nowelizacja przesunęła o pół roku – z 1 stycznia na 1 lipca 2016 r. – planowane wejście w życie systemu aukcyjnego czy systemu taryf gwarantowanych, którymi od połowy tego roku mają zostać objęci producenci zielonej energii w mikroinstalacjach o mocy do 10 kW. Jednocześnie dzięki nowelizacji inwestorzy mają pół roku więcej na wejście do systemu zielonych certyfikatów.

REKLAMA

Jako powód grudniowej nowelizacji przygotowanej przez posłów PiS podawano konieczność przeprowadzenia prac nad nowelizacją ustawy o OZE, w której zostaną m.in. doprecyzowane zasady wsparcia dla producentów energii w mikroinstalacjach.

Deklarowane przez ministra energii Krzysztofa Tchórzewskiego poprawki do ustawy o OZE mają zakładać także poprawienie warunków wsparcia dla właścicieli biogazowni oraz ograniczenie możliwości budowania farm wiatrowych.

REKLAMA

Jak podaje wnp.pl powołując się na rządowe plany, przyjęcie przez rząd nowego projektu nowelizacji ustawy o OZE planowane jest na I kwartał. Ministerstwo Energii, na którym spoczywa obowiązek przygotowania tej nowelizacji, musi się jednak pospieszyć. Aktualna wersja ustawy o OZE odracza wejście w życie nowego systemu wsparcia tylko do 1 lipca, a w międzyczasie nowelizacją będą musieli się zająć jeszcze parlamentarzyści.

Oprócz nowelizacji ustawy o OZE plany rządu zakładają jeszcze m.in. przyjęcie nowelizacji ustawy Prawo energetyczne w zakresie zasad pokrywania kosztów powstałych u wytwórców w związku z przedterminowym rozwiązaniem umów długoterminowych sprzedaży mocy i energii elektrycznej. Ta nowelizacja miałaby również wprowadzić obowiązek montowania inteligentnych liczników oraz powołać Operatora Informacji Pomiarowej, który gromadziłby dane z inteligentnych liczników.

Kolejne propozycje zmian Prawa energetycznego, które chce przyjąć rząd w I połowie 2016 r., zakładają stopniowe znoszenie regulowania cen gazu ziemnego. Uwolnienie tych cen dla gospodarstw domowych miałoby nastąpić począwszy od 2023 r.

W planie rządu na I kwartał br. jest też przyjęcie nowej ustawy o efektywności energetycznej, która wprowadzi nowe standardy w zakresie efektywności energetycznej dla sektora publicznego.

Jak podaje wnp.pl, w planie na III kwartał br. jest natomiast przyjęcie przez rząd wynikających z unijnych regulacji tzw. Krajowych ram polityki rozwoju infrastruktury paliw alternatywnych, których celem jest m.in. promowanie samochodów elektrycznych i rozwoju infrastruktury do ich ładowania. 

gramwzielone.pl