Projekt nowelizacji ustawy o OZE przyjęty przez SKRM

Projekt nowelizacji ustawy o OZE przyjęty przez SKRM
Pixabay

Kolejna nowelizacja ustawy o odnawialnych źródeł energii jest coraz bliżej przyjęcia przez rząd i skierowania do prac w parlamencie. Wdrożenie zawartych w niej przepisów jest niezbędne, aby nasz kraj wywiązał się z obowiązku implementacji przepisów zawartych w unijnej dyrektywie o OZE. Mamy w tym już duże opóźnienie.

Przygotowywany przez Ministerstwo Klimatu i Środowiska projekt, oznaczony jako UC99, od wielu miesięcy czeka na przyjęcie przez Radę Ministrów i skierowanie do prac w parlamencie.

Na uchwalenie nowych przepisów dla rynku OZE czekają nie tylko inwestorzy związani m.in. z klastrami energii. Czeka na nie także Komisja Europejska, która po raz kolejny upomniała ostatnio polski rząd za opóźnienie we wdrożeniu unijnych przepisów z ostatniej dyrektywy o odnawialnych źródłach energii (RED II). Więcej na ten temat: Potrzebna szybka nowelizacja ustawy o OZE. Bruksela wysłała ostrzeżenie.

REKLAMA

Ścieżka prawna

Teraz jednak rząd wykonał kolejny krok, aby w końcu przyjąć projekt nowelizacji ustawy o odnawialnych źródłach energii.

Projekt nowych przepisów przyjął Stały Komitet Rady Ministrów i powinien on teraz trafić do uzgodnień legislacyjnych w Komisji Prawniczej. Później zajmie się nim Rada Ministrów i jeśli zostanie przez nią przyjęty, nowe przepisy dla rynku OZE trafią do Sejmu.

Spodziewane zmiany

Kolejna nowelizacja ustawy o OZE ma uporządkować szereg definicji, w tym dotyczących biogazu. Ponadto ma uwzględniać zmianę sposobu określania mocy instalacji fotowoltaicznej, a także zawierać nowe przepisy w obszarze magazynowania energii.

REKLAMA

Nowy projekt nowelizacji ustawy o OZE wdroży także do polskiego prawa szereg zapisów z unijnej dyrektywy RED II – w tym związanych z gwarancjami pochodzenia, procedurami administracyjnymi, zastosowaniem OZE w ciepłownictwie i chłodnictwie oraz zakładających utworzenie Krajowego Punktu Kontaktowego OZE.

W nowelizacji mają się także pojawić regulacje dla klastrów energii i hybrydowych instalacji OZE oraz przepisy zakładające dodatkowe wsparcie dla instalacji, którym upływa 15-letni okres wsparcia (mające pokrywać uzasadnione koszty operacyjne takich instalacji).

Projekt nowelizacji ustawy o OZE (UC99) jest dostępny na stronach Rządowego Centrum Legislacji pod tym linkiem.

Piotr Pająk

piotr.pajak@gramwzielone.pl

© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.