REKLAMA
 
REKLAMA

Podkarpacie zyska 100 MW nowych mocy w źródłach odnawialnych

Podkarpacie zyska 100 MW nowych mocy w źródłach odnawialnych
fot. PGE

PGE uruchomi na terenie Stalowej Woli instalacje OZE o łącznej mocy blisko 100 MW. Produkowana przez nie energia będzie zasilać miasto i przedsiębiorstwa prowadzące działalność w regionie. 

PGE Energia Odnawialna, spółka z Grupy PGE, podpisała porozumienie z Miastem Stalowa Wola oraz spółką Euro-Park Stalowa Wola (z Grupy Kapitałowej Agencji Rozwoju Przemysłu). Zgodnie z jego zapisami wybuduje odnawialne źródła energii o łącznej mocy 100 MW na potrzeby polskich i zagranicznych inwestorów Parku Stalowa Wola oraz Tarnobrzeskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej.

– Na początku roku rozpoczęliśmy budowę największego w naszej historii przyłącza sieciowego dla Strategicznego Parku Inwestycyjnego Euro-Park Stalowa Wola, teraz planujemy wspólne inwestycje w odnawialne źródła energii. Zamierzamy uruchomić tu farmy wiatrowe i fotowoltaiczne energii o łącznej mocy blisko 100 MW oraz magazyny energii o pojemości do 30 MWh – mówi Wojciech Dąbrowski, prezes zarządu PGE Polskiej Grupy Energetycznej.

REKLAMA

Założenia inwestycyjne

Według wstępnych założeń budowa pierwszych instalacji może ruszyć za rok. Instalacje powstaną na ponad 70 hektarach gruntów. Według szacunków PGE można na nich postawić elektrownie fotowoltaiczne o łącznej mocy 70 MW. Spółka rozważa też budowę 7 turbin wiatrowych o mocy do 4 MW każda. Do tego dojdzie centrum serwisowe OZE oraz magazyny energii o pojemności do 30 MWh.

Planując uruchomienie inwestycji OZE na terenie Strategicznego Parku Inwestycyjnego Euro-Park Stalowa Wola, kontynuujemy nasze działania inwestycyjne w regionie. Już teraz w pobliskiej gminie Grębów trwają prace związane z budową jednej z największych w Polsce farm fotowoltaicznych PV Jeziórko. Docelowo w 2024 roku osiągnie ona moc 153 MW – mówi Marcin Karlikowski, prezes zarządu PGE Energia Odnawialna.

Stalowa Wola przyciąga przemysł

Strategiczny Park Inwestycyjny Euro-Park Stalowa Wola jest terenem o powierzchni 1000 hektarów przeznaczonym pod inwestycje przemysłowe. Mają one być związane z wdrażaniem nowoczesnych technologii w dziedzinie energii, elektromobilności, transportu, technologii wodorowej, lotnictwa oraz motoryzacji.

REKLAMA

Dzięki współpracy z Grupą PGE tworzymy w Stalowej Woli najbardziej unikalny obszar inwestycyjny w Europie. Ze swej strony oferujemy bardzo dobre tereny pod działalność biznesową, dostępność mediów sieciowych oraz energię elektryczną. W niedalekiej przyszłości ta energia elektryczna będzie pochodziła ze źródeł odnawialnych, z elektrowni wiatrowych oraz z paneli słonecznych. W ten sposób nasza oferta, którą kierujemy do inwestorów, będzie jeszcze bardziej konkurencyjna i kompleksowa. Jestem przekonany, że przełoży się to w przyszłości na jeszcze większe zainteresowanie Stalową Wolą przez duże przedsiębiorstwa – mówi Lucjusz Nadbereżny, prezydent Stalowej Woli.

Coraz więcej firm, kierując się zasadami ESG, wybiera miejsce inwestycji, biorąc pod uwagę dostęp do zielonej energii. Jesteśmy gotowi współpracować z samorządami i inwestorami, aby im w tym pomóc. Jednocześnie stale realizujemy inwestycje, które zwiększają nasze moce wytwórcze z OZE dodaje Wojciech Dąbrowski z PGE. 

Farma fotowoltaiczna Jeziórko

Tarnobrzeska Specjalna Strefa Ekonomiczna, utworzona w 1997 roku, obejmuje 35 powiatów zlokalizowanych w województwach podkarpackim, lubelskim i mazowieckim. Na jej terenie Grupa PGE realizuje jedną z największych w Polsce inwestycji fotowoltaicznych – farmę PV Jeziórko w gminie Grębów.

Budowa farmy zaczęła się jesienią 2022 roku,  a jej uruchomienie zaplanowane jest na rok 2023. Docelowo w 2024 roku osiągnie moc zainstalowaną 153 MW.

Jak podaje PGE, w 2022 roku energia produkowana przez PGE Energię Odnawialną z wody, wiatru i słońca osiągnęła rekordowy poziom 1931 GWh – o 5,3 proc. więcej niż rok wcześniej. Zgodnie z przyjętą strategią do 2030 roku spółka chce mieć 3 GW mocy w elektrowniach fotowoltaicznych, 1,7 GW mocy w elektrowniach wiatrowych na lądzie i 2,5 GW w morskich elektrowniach wiatrowych na Bałtyku.

redakcja@gramwzielone.pl

© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.

REKLAMA
Komentarze

Gmina Grębów, obszar Natury 2000, Puszcza Sandomierska, czyli lepsi dostają Decyzje Środowiskowe inni nie ???
Ale wały kręcą, gdzie jest RDOŚ itp ???

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA