REKLAMA
 
REKLAMA

Figene Capital z udanym wdrożeniem farmy wiatrowej i zyskiem za rok 2022

Figene Capital z udanym wdrożeniem farmy wiatrowej i zyskiem za rok 2022
fot. Figene Capital

Grupa energetyczna prowadząca projekty OZE i sprzedająca zieloną energię klientom biznesowym przedstawiła wyniki za rok 2022. Po uruchomieniu swojej pierwszej farmy wiatrowej w planach ma kolejne takie inwestycje.

Grupa Figene Capital w 2022 roku rozpoczęła produkcję energii z własnych źródeł. Dotychczas koncentrowała się na realizacji inwestycji OZE w celu ich sprzedaży i dostarczania zielonej energii dla klientów biznesowych. Jak poinformowała w komunikacie dotyczącym podsumowania ubiegłego roku, wraz z jego końcem zamknęła okres preinwestycyjny i uruchomiła swoją pierwszą, pilotażową elektrownię wiatrową.

– W 2022 roku zakończyliśmy budowę oraz rozpoczęliśmy produkcję energii elektrycznej pochodzącej z naszej pierwszej elektrowni wiatrowej Take The Wind o mocy 3,5 MW. Stawiając w tak szybkim tempie własną farmę wiatrową, przy niesprzyjającym otoczeniu i w trakcie wojny w Ukrainie, udowodniliśmy dużą sprawność naszej organizacji. W najbliższej przyszłości zamierzamy realizować kolejne farmy wiatrowe z naszego portfolio projektów gotowych do budowy niezależnie od zapisów tzw. ustawy odległościowej – informuje Janusz Petrykowski, prezes zarządu Figene Capital.

REKLAMA

2022 na plusie

Łączne przychody Grupy Figene Capital ze sprzedaży wyniosły w 2022 roku ponad 17 mln zł. Pochodzą głównie ze sprzedaży usług świadczonych przez spółki z grupy na rzecz klientów zewnętrznych z sektora OZE. Drugie źródło przychodów to obrót energią elektryczną.

Skonsolidowany zysk netto Figene Capital wyniósł w ubiegłym roku 0,4 mln zł.

Figene podaje, że w 2022 roku grupa skupiła się także na ukończeniu farmy wiatrowej Magnolia o mocy 7 MW, która na początku ubiegłego roku została sprzedana spółce Budimex.

Nasza elektrownia Take The Wind jako pierwsza w Europie Środkowo-Wschodniej korzysta z najnowocześniejszej technologicznie turbiny Vensys 126. Według szacunków opartych na precyzyjnych pomiarach warunków wietrzności elektrownia wytworzy w ciągu roku  około 8500 MWh energii elektrycznej. Odpowiada to rocznemu zapotrzebowaniu na energię elektryczną ponad 5500 gospodarstw domowych. Taka skala produkcji energii zapewni Figene przychody rzędu kilku milionów złotych rocznie, poczynając od 2023 roku – mówi Janusz Petrykowski.

REKLAMA

W zeszłym roku grupa zaktualizowała swoją strategię rozwoju do 2024. Jako główne cele przyjęła dalszą akwizycję nowych projektów wiatrowych oraz uruchomienie wielkoskalowych projektów fotowoltaicznych. Figene zamierza również zawierać kolejne kontrakty PPA z klientami biznesowymi i zwiększać zainstalowaną moc w istniejących farmach wiatrowych, wymieniając turbiny na nowe, bazujące na najnowocześniejszych technologiach.

Inwestycje wiatrowe w planach

Obecnie intensywnie pracujemy nad pozyskaniem finansowania na potrzeby budowy kolejnych elektrowni wiatrowych. Naszym największym i najcenniejszym zasobem są projekty OZE, gotowe do budowy – z wszelkimi pozwoleniami, a nie w fazie uzgodnień czy planowania, jak w przypadku wielu innych spółek z naszego sektora. Łączna moc tych projektów przekracza 115 MW, a całkowity roczny potencjał produkcji energii wynosi 322 000 MWh – informuje prezes zarządu Figene Capital

Spółka informowała o poszukiwaniu strategicznego inwestora latem ubiegłego roku. W tym celu nawiązała współpracę z międzynarodowym bankiem inwestycyjnym DC Advisory.

Długoterminowym celem Figene Capital jest produkcja energii z elektrowni wiatrowych o mocy 500 MW oraz elektrowni fotowoltaicznych o łącznej mocy 200 MW.

Barbara Blaczkowska

barbara.blaczkowska@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.

REKLAMA
Komentarze

Wiatrakowy_terrorysta 28-03-2023 09:27

Postawienie jednej elektrowni wiatrowej urasta w dzisiejszym otoczeniu prawnym do sukcesu, o którym pisze się na portalu branżowym. Smutne.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA