REKLAMA
 
REKLAMA

DB Energy chce pozyskać środki na rozwój działalności za granicą

DB Energy chce pozyskać środki na rozwój działalności za granicą
fot. Scott Graham/Unsplash

Spółka DB Energy obecnie prowadzi ofertę publiczną swoich akcji. W planach ma pozyskanie 12 mln zł. Przeznaczy je między innymi na ekspansję na zagraniczne rynki.

DB Energy odnotowało 8,23 mln zł skonsolidowanego zysku netto w roku obrotowym 2021/2022. Zysk operacyjny wyniósł 11,45 mln zł – wobec 3,43 mln zł rok wcześniej. EBITDA osiągnęła poziom 12,20 mln zł, co było wzrostem o 198 proc. rok  do roku (w analogicznym okresie 2020/2021 roku EBITDA wyniosła 4,09 mln zł).

W kolejnych latach spółka planuje dalszy wzrost skali współpracy z klientami zagranicznymi, szczególnie z Europy Środkowej i Zachodniej. Zamierza realizować to zadanie bezpośrednio, jak również przez spółkę zależną w Niemczech.

REKLAMA

Europejskie kontrakty

W pierwszym kwartale br. DB Energy pozyskało kontrakt o wartości 1,5 mln euro na budowę instalacji spalarni odpadów dla zakładu produkcyjnego w Cork w Irlandii. Należy on do amerykańskiej firmy Thermo Fisher Scientific.

Spółka podpisała także list intencyjny z francuską firmą doradczą EFESO Consulting o potencjalnej współpracy w zakresie świadczenia usług efektywności energetycznej. Dzięki sieci klientów EFESO Consulting, którą obsługuje 35 biur na całym świecie, DB Energy może mieć łatwiejszy dostęp do dużych międzynarodowych korporacji przemysłowych.

Zagraniczny potencjał

W 2019 roku DB Energy utworzyła w Niemczech spółkę zależną Willbee Energy GmbH. Jej celem jest kompleksowa obsługa dużych i średnich firm przemysłowych z rynków europejskich. Spółka koncentruje się na świadczeniu usług z zakresu efektywności energetycznej, w tym w modelu ESCO. Willbee będzie nie tylko doradzać, ale też projektować, finansować i realizować inwestycje energooszczędne w przemyśle.

Dotychczas Willbee Energy wykonała prace audytowe w wielu krajach Europy dla firm przemysłowych, m.in. z sektora chemicznego.

REKLAMA

Aktualnie jesteśmy już obecni m.in. w Irlandii, Włoszech czy też Niemczech. Ekspansja zagraniczna związana jest przede wszystkim z obsługą międzynarodowych koncernów przemysłowych, których zakłady są rozlokowane na całym świecie – mówi Krzysztof Piontek, prezes zarządu DB Energy.

Jak dodaje, spółka mimo większej konkurencji poza Polską dostrzega znacząco większy potencjał rynków zagranicznych. Jest to związane ze skalą działalności i liczbą firm sektora przemysłowego oraz starszymi instalacjami.

– W ciągu ostatnich miesięcy poprzez naszą niemiecką spółkę Wilbee Energy zrealizowaliśmy wiele audytów energetycznych dla wiodących światowych korporacji, które z uwagi na nasz model biznesowy są pierwszym wyjściowym obszarem współpracy. Jednym z naszych celów strategicznych jest internacjonalizacja działalności wraz ze stabilnym wzrostem portfela klientów zagranicznych w strukturze przychodów spółki – zaznacza Piontek.

Oferta publiczna

Jak podaje DB Energy, jednym z celów emisyjnych obecnie prowadzonej oferty publicznej jest właśnie ekspansja działalności zagranicznej ze szczególnym uwzględnieniem rozwoju projektów ESCO.

W ramach oferty publicznej spółka planuje pozyskać do 12 mln zł (po odliczeniu kosztów emisji). Wpływy zostaną przeznaczone na rozwój działalności w modelu inwestycyjnym, w tym ESCO, intensyfikację działań związanych z internacjonalizacją oraz dalsze prowadzenie działalności badawczo-rozwojowej.

redakcja@gramwzielone.pl

© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.

REKLAMA
Komentarze

Brak komentarzy
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA