REKLAMA
 
REKLAMA

Jakie były średnie ceny energii w marcu?

Jakie były średnie ceny energii w marcu?
fot. Eder Pozo Pérez/Unsplash

W marcu br. średnia cena energii w Polsce na rynku SPOT za 1 MWh oscylowała wokół 121 euro i była wyższa od średniej europejskiej. Zestawienie cen przygotowała spółka Energy Solution, która zajmuje się doradztwem dla odbiorców energii elektrycznej i paliwa gazowego.

Według comiesięcznej analizy średnich cen energii w marcu 2023 roku na rynku SPOT za 1 MWh płacono w Unii Europejskiej średnio 105,7 euro. To o 20,5 proc. mniej niż miesiąc wcześniej. Średnia cena w Polsce osiągnęła w marcu 121,2 euro – był to spadek o 13,7 proc. względem poprzedniego miesiąca.

Z kolei uśredniona cena zakupu energii dla kontraktu terminowego (BASE Y) na 2024 rok wynosiła w marcu ponad 133,28 euro/MWh w UE, w Polsce natomiast było to 157,7 euro.

REKLAMA

Jak komentuje Krzysztof Mazurski, dyrektor Działu Portfolio Management, ekspert firmy Energy Solution, w marcu na rynku energii elektrycznej dało się zauważyć stabilizację z delikatnym trendem spadkowym głównych nośników energii. Na znaczący spadek cen na rynku spot w całej UE miały wpływ dobre warunki pogodowe.

Średnia cena SPOT w marcu 2023 roku

Średnia cena SPOT w marcu 2023 roku
źródło: Energy Solution

Średnia cena dostaw rynku dnia następnego (RDN) energii elektrycznej w marcu wyniosła dla całej strefy UE 106 euro/MWh – wobec 133 euro/MWh w lutym (-20,5 proc.).

Dynamika miesiąca

Jak podaje Energy Solution w swojej analizie, pierwsza dekada miesiąca była relatywnie wymagającym okresem dla Krajowego Systemu Elektroenergetycznego. Zakończyła się uśrednioną generacją godzinową najistotniejszych elektrowni systemowych na poziomie blisko 12 GWh. Stosunkowo wysokie obciążenie źródeł konwencjonalnych wynikało z wysokiego zapotrzebowania i gorszej niż w dalszej części miesiąca generacji wiatrowej.

Pozostałe 20 dni charakteryzowało się niskimi cenami – przy uwzględnieniu niedawnej perspektywy wycen rynku terminowego na poziomach przekraczających 1000 zł/MWh.

Najdroższymi rynkami spotowymi marca w ramach UE były Polska, Grecja i Włochy.

REKLAMA

Średnia cena BASE Y-24 w marcu 2023 roku

Średnia cena BASE Y-23 w marcu 2023 roku
źródło: Energy Solution

Kontrakty terminowe

Średnia cena kontraktów terminowych na 2024 rok wyniosła w marcu 133 euro/MWh i była niższa od ceny z lutego o 10,5 proc.

Ceny na kolejny rok dostaw obniżyły się na wszystkich europejskich rynkach energii elektrycznej. Najmniejszą różnicę zanotowała Francja. Podobnie jak w poprzednim okresie najtańszymi krajami były kraje Półwyspu Iberyjskiego i Skandynawia.

Na Towarowej Giełdzie Energii (TGE) w Warszawie notowania na kontrakcie na 2024 rok pozostawały w przedziale 707,75–782,5 zł/MWh. Według danych Energy Solution aktywność uczestników była niska, ale zdecydowanie wyższa niż w lutym. W marcu zanotowano średnio 10 kontraktów BASE_Y-24 na sesję wobec niespełna czterech w lutym. Znacznie więcej było ich rok wcześniej. Średnia arytmetyczna wolumenu na serii BASE_Y-23 dla lutego 2022 roku wyniosła blisko 39 kontraktów, a dla marca 2022 roku – prawie 29 kontraktów.

Jak ocenia Krzysztof Mazurski, płynność rynku terminowego jest na niskim poziomie i pewnie dopóki nie wyjaśni się kwestia tworzonej Narodowej Agencji Bezpieczeństwa Energetycznego – mocno nacechowana politycznie – sytuacja ta nie ulegnie zmianie.

Jako zjawisko pozytywne dla odbiorców Energy Solution wskazuje wyceny kwartalne lub miesięczne bieżącego roku. „Osiągnęły one zakładane przez niektórych uczestników rynku poziomy prognozowanej realizacji spotowej tych okresów, co jest dużą odmianą i powrotem cenowej normalności po zawirowaniach ostatnich kwartałów. Wciąż są to ceny zdecydowanie wyższe niż to, co znamy z niedalekiej przeszłości, ale są to nareszcie wyceny o pułapach uzasadnionych fundamentalnymi czynnikami wytwarzania energii elektrycznej w naszym kraju” – czytamy w analizie Energy Solution.

Na obserwowaną sytuację wpłynęły również: ustawa zamrażająca poziom cen i marż, poprawiająca się dostępność poszczególnych bloków wytwórczych, znaczące obniżeniem cen w całej Europie (przez taniejący gaz) i sprzyjające praktycznie całą zimę warunki atmosferyczne.

redakcja@gramwzielone.pl

© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.

REKLAMA
Komentarze

Brak komentarzy
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA