REKLAMA
 
REKLAMA

Viessmann pokazał modułowe rozwiązanie grzewcze wykorzystujące pompę ciepła

Viessmann pokazał modułowe rozwiązanie grzewcze wykorzystujące pompę ciepła
fot. Viessmann

Niemiecki producent zaprezentował nowe modułowe rozwiązanie łączące w sobie pompę ciepła, zbiornik c.w.u. i inne urządzenia. Całość opakowana jest w stylową obudowę i zajmuje niewiele miejsca.

Najnowsze swoje rozwiązanie – Viessmann Invisible – niemiecka firma opisuje jako ogromny krok w kierunku innowacji. Jest ono przeznaczone do nowych domów o powierzchni do 200 m2. Integruje w sobie pompę ciepła, zasobnik do ciepłej wody użytkowej (c.w.u.) i opcjonalnie system wentylacji oraz magazyn energii elektrycznej.

Na uwagę zasługuje fakt, że cały system został przemyślany w taki sposób, aby zajmował możliwie najmniej miejsca, pozwalając tym samym na dowolne zaaranżowanie pomieszczenia, w którym umieszczona będzie instalacja. Jak czytamy w komunikacie Viessmanna, system można zamontować podtynkowo, a jego całkowita głębokość wynosi zaledwie 28 cm.

REKLAMA

Kilka urządzeń w kompaktowej obudowie

Viessmann Invisible składa się m.in. z pompy ciepła Vitocal 200-SI typu powietrze-woda w konfiguracji split. Urządzenie ma wymiary 2400 x 2100 x 280 mm oraz moc grzewczą od 2,6 do 9 kW. Współczynnik COP (przy A7/W35 zgodnie z EN 14511) wynosi do 5, a pod względem efektywności energetycznej urządzenie znajduje się w klasie A+++. Warto również dodać, że Vitocal 200-SI to pompa cicha – jednostka zewnętrzna w trybie wyciszenia w odległości 4 m generuje 30 dB(A).

Pompa ciepła jest zintegrowana z zasobnikiem buforowym wody grzewczej o pojemności 16 l i dwoma zbiornikami wyrównawczymi (każdy po 18 l), może być też zintegrowana ze zbiornikiem o pojemności do 250 l. Vitocal 200-SI jest również dostępna z trybem chłodzenia.

Opcjonalnie do instalacji można dołożyć moduł wentylacyjny Vitoair FSI, który oferuje maksymalną objętość przepływu powietrza 300 m3/h i potrafi działać skutecznie w domach o powierzchni do 280 m2. Wymiennik odzyskuje nawet do 80 proc. ciepła z wywiewanego powietrza i zawraca je do budynku wraz ze świeżym powietrzem z zewnątrz.

Kolejnym urządzeniem, które można zamontować w obudowie systemu Viessmann Invisible, jest magazyn energii elektrycznej Vitocharge VX3. Może on być ładowany za pośrednictwem modułów fotowoltaicznych Viessmann Vitovolt, co sprawia, że niemiecki producent oferuje w zasadzie pełen zestaw wyposażenia nowoczesnego domu.

Należy wspomnieć, że poszczególne moduły systemu Invisible są dostarczane w stanie zmontowanym, a proces instalacji polega na odpowiednim montażu poszczególnych modułów i połączeniu ich ze sobą. Dodatkowo Viessmann sprzedaje swoje moduły bez narzuconych z góry okładzin, co daje swobodę zaprojektowania własnych frontów i boków, które będą pasować do wystroju wnętrza. Można zastosować obudowy np. z drewna, szkła czy luster.

REKLAMA

Obsługa zdalna

Jak przystało na nowoczesne rozwiązanie, system Viessmann Invisible może być obsługiwany za pomocą bezpłatnej aplikacji ViCare. Za jej pośrednictwem można ustawić m.in. parametry pracy pompy ciepła, systemu wentylacji oraz bateryjnego systemu magazynowania energii.

Ponadto aplikacje Viessmann One Base oraz ViGuide mają ułatwiać projektowanie i późniejsze planowanie przeglądów i prac serwisowych.

Jak czytamy w komunikacie Viessmanna, system Invisible jest już dostępny w sprzedaży.

Viessmann uruchomi fabrykę w Polsce

W drugiej połowie 2022 roku niemiecki producent poinformował o planach budowy fabryki pomp ciepła w Polsce. Zakład ma stanąć na działce o powierzchni ponad 17 ha, którą firma kupiła od władz Legnicy. Fabryka początkowo ma stworzyć miejsca pracy dla 1,7 tys. osób, a docelowo, w efekcie rozwoju zdolności produkcyjnych i większego zapotrzebowania, może zatrudnić do 3 tys. pracowników.

Według założeń zakład produkcyjny w Legnicy osiągnie zdolność produkcyjną na poziomie 150 tys. pomp w ciągu roku.

Wkrótce dział rozwiązań wpisujących się w transformację energetyczną Viessmanna – w tym pomp ciepła – stanie się częścią amerykańskiej grupy Carrier w ramach ogłoszonej w tym tygodniu transakcji, która została wyceniona na 12 mld dolarów.

Radosław Błoński

redakcja@gramwzielone.pl

© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.

REKLAMA
Komentarze

Brak komentarzy
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA