Odwiert geotermalny na 7 km w gminie Szaflary

Odwiert geotermalny na 7 km w gminie Szaflary
Fot. Ministerstwo Klimatu i Środowiska

Pod koniec ubiegłego tygodnia rozpoczęło się wiercenie otworu geotermalnego realizowanego w gminie Szaflary przy dofinansowaniu ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Jego głębokość może sięgnąć nawet 7 km.

Jak informuje Ministerstwo Klimatu i Środowiska, odwiert w Szaflarach ma na celu ustalenie zasobów wód termalnych. Podczas robót geologicznych przeprowadzone zostaną opróbowania, badania hydrogeologiczne i geofizyczne.

Poza odwiertem i dokumentacją hydrogeologiczną w ramach przedsięwzięcia dodatkowo wykonana zostanie analiza zasobów dyspozycyjnych wód termalnych niecki podhalańskiej. Ponadto powstanie opracowanie przeglądowe zawierające analizę materiałów geologicznych uzyskanych w wyniku wiercenia.

REKLAMA

Inwestycja jest realizowana przy dofinansowaniu ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Kwota dotacji z NFOŚiGW wyniesie ponad 100 mln zł.

Ogrzewanie lokalnych budynków

Resort klimatu podkreśla, że prace badawcze w odwiercie pozwolą odpowiedzieć na wiele ważnych, stawianych od lat pytań dotyczących budowy geologicznej terenu, w szczególności na głębokości poniżej 5000 m, oraz warunków hydrogeologicznych i geotermalnych niecki podhalańskiej.

REKLAMA

Wykonanie otworu Bańska PGP-4 oraz ujęcie w nim wód termalnych pozwoli dodatkowo dołączyć mieszkańców kolejnych miejscowości na Podhalu do geotermalnej sieci ciepłowniczej. Gorące wody geotermalne będą wykorzystywane do ogrzewania lokalnych budynków.

W trakcie uroczystości rozpoczęcia prac w gminie Szaflary główny geolog kraju Piotr Dziadzio podkreślił, że otwór Bańska PGP-4 jest ważny zarówno z punktu widzenia rozpoznania warunków geologicznych, jak i geotermalnych.

Projekt w gminie Szaflary realizowany jest po blisko 35 latach od ostatniego tak głębokiego otworu, jakim jest odwiert Kuźmina 1 o głębokości 7541 m. Był on otworem poszukiwawczym, powstałym w celu zbadania możliwości występowania węglowodorów.

W dobie transformacji energetycznej i budowania bezpieczeństwa energetycznego projekt może uwidocznić obszar, który w Polsce jeszcze nie jest wykorzystywany, tj. wykorzystanie wysokich temperatur z dużych głębokości. Odwiert w Szaflarach może stać się kolejnym krokiem w rozwoju energetyki odnawialnej, choć pierwsze efekty będą znane dopiero w rocznej perspektywie – informuje Ministerstwo Klimatu i Środowiska.

redakcja@gramwzielone.pl

© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.