Rząd USA przyjął strategię wodorową. Taki ma być koszt czystego H2

Rząd USA przyjął strategię wodorową. Taki ma być koszt czystego H2
Jennifer Granholm. Fot. DoE

Federalny Departament Energii (Department of Energy, DoE) zaprezentował ostateczną wersję amerykańskiej rządowej strategii wodorowej. Wskazano w niej ścieżkę redukcji kosztów produkowania wodoru wytwarzanego w bezemisyjnych procesach, a także określono sektory, w których zastosowanie czystego H2 powinno mieć ekonomiczne uzasadnienie.

Amerykański rząd w swojej strategii wodorowej potwierdził opinie ekspertów co do sektorów, w których czysty wodór powinien znaleźć zastosowanie, oraz tych, w których wykorzystanie H2 nie ma sensu – z uwagi na istnienie bardziej efektywnych i tańszych bezemisyjnych sposobów wytwarzania energii elektrycznej czy ciepła.

Strategia opracowana przez rząd USA potwierdza, że czystego wodoru nie powinno się stosować m.in. do napędzania samochodów osobowych, w indywidualnym ogrzewnictwie oraz jako paliwo spalane w elektrociepłowniach. Natomiast wodór ma znaleźć zastosowanie szczególnie w sektorach, których dekarbonizacja alternatywnymi metodami będzie problematyczna.

REKLAMA

Co ciekawe, amerykański Departament Energii określił, że wodór będzie można uznać za czysty, jeśli w procesie jego produkcji zostanie wyemitowana pewna ilość dwutlenku węgla (4 kg ekwiwalentu CO2 na 1 kg wodoru).

W tych obszarach Amerykanie wykorzystają czysty wodór

W pierwszej fazie wdrażania gospodarki wodorowej czysty H2 ma znaleźć zastosowanie w branżach, które obecnie konsumują wodór, ale wytwarzany w procesach emitujących CO2.

Wśród obszarów, w których znajdzie zastosowanie czysty wodór w pierwszym etapie wdrażania nowej strategii, DoE wymienia: produkcję amoniaku, ciężki transport drogowy, długodystansowy transport autokarowy oraz napędy maszyn górniczych, budowlanych i rolniczych.

W drugim etapie czysty wodór miałby zostać wdrożony w hutach, procesach chemicznych, transporcie promowym i lotnictwie. Co ciekawe, na tym etapie strategia uwzględnia także magazynowanie i produkcję energii elektrycznej.

Natomiast w trzecim etapie jest mowa o wykorzystaniu zielonego wodoru w przemyśle cementowym, transporcie morskim, w instalacjach zapewniających backup dla szpitali i centrów serwerowych, a także – jako mieszanki z gazem naturalnym – w dekarbonizacji wysokotemperaturowych procesów przemysłowych i systemów ciepłowniczych.

Cel produkcji zielonego wodoru, który przyjęli Amerykanie, to 10 mln ton do roku 2030, kolejno 20 mln ton w roku 2040, a następnie 50 mln ton w roku 2050.

REKLAMA

Koszt czystego wodoru

Nowa strategia wodorowa USA uwzględnia także plan redukcji kosztów wytwarzania czystego wodoru. Amerykanie chcą zredukować koszty wytwarzania H2 w procesie elektrolizy do 2 dol./kg do roku 2026, a następnie do 1 dol. do roku 2030.

W rozwoju amerykańskiego potencjału wodorowego i redukcji kosztów wytwarzania H2 ma pomóc budowa regionalnych hubów wodorowych. Na ten cel Amerykanie mają przeznaczyć 8 mld dol.

Do rezygnacji z wodoru produkowanego z wykorzystaniem paliw kopalnych i przejścia na czysty wodór mają zachęcić amerykański przemysł ulgi zapisane w ustawie określanej jako Inflation Reduction Act. Przewidziano w niej ulgi podatkowe w wysokości do 3 dol./kg H2.  Najwyższa ulga ma przysługiwać, gdy emisja dwutlenku węgla powstała w procesie produkcji wodoru wyniesie mniej niż 0,45 kg CO2 na 1 kg wytworzonego H2.

W komentarzu na temat przyjęcia strategii wodorowej szefowa DoE Jennifer Granholm podreśliła, że rozwój gospodarki wodorowej jest kluczowy dla realizacji celów klimatycznych wyznaczonych przez prezydenta Joe Bidena, a także do zapewnienia przystępnej cenowo i czystej energii.

Zgodnie ze strategią przyjętą przez Waszyngton do 2035 roku Amerykanie mają przejść w całości na bezemisyjną energię elektryczną, a do 2050 roku powinna zostać przeprowadzona dekarbonizacja całej gospodarki USA.

 

 

piotr.pajak@gramwzielone.pl

© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.