REKLAMA
 
REKLAMA

Są pieniądze na inwestycje w inteligentne sieci. Trwa nabór

Są pieniądze na inwestycje w inteligentne sieci. Trwa nabór
Pixabay - Steffen Wachsmuth

W Ministerstwie Klimatu i Środowiska trwa nabór wniosków o dofinansowanie inwestycji w inteligentne sieci energetyczne. Dodatkowe pieniądze mają pozwolić na budowę nowych lub modernizację już istniejących sieci dystrybucji energii w Polsce Wschodniej. 

O wsparcie finansowe mogą wnioskować operatorzy systemów dystrybucji energii. W ramach działania 2.1. Dystrybucja energii w programie Fundusze Europejskie dla Polski Wschodniej przewidziano wsparcie rozwoju inteligentnych sieci elektroenergetycznych (systemów dystrybucyjnych) typu smart grid. Ma się to przyczynić do zwiększenia możliwości przyłączenia OZE, rozwoju zeroemisyjnego transportu oraz zapewnienia stabilności dostaw energii do odbiorców.

Na co można otrzymać dofinansowanie?

Do udziału w naborze można zgłaszać projekty polegające m.in. na: instalacji inteligentnych rozwiązań typu smart grid, łączących infrastrukturę elektroenergetyczną z nowoczesnymi technologiami ICT, budowie i modernizacji linii (w tym napowietrznych i kablowych), wymianie transformatorów, budowie i modernizacji stacji GPZ (głównych punktów zasilających) i rozdzielni sieciowych.

REKLAMA

Dofinansowanie mogą uzyskać tylko projekty, które uwzględniają wdrożenie minimum trzech funkcjonalności inteligentnej dystrybucyjnej sieci elektroenergetycznej, do których należą:

REKLAMA

  • linie napowietrzne i kablowe,
  • stacje,
  • rozdzielnie,
  • transformatory,
  • łączniki,
  • automatyka i zabezpieczenia,
  • systemy pomiarowe,
  • systemy bezpieczeństwa,
  • systemy komunikacji
  • systemy IT.

Wysokość dofinansowania

Kwota środków przeznaczonych na dofinansowanie projektów w konkursie wynosi 150 mln zł. Maksymalny procentowy poziom dofinansowania na poziomie projektu wynosi 85 proc. kosztów poniesionych na wydatki kwalifikowane.

Jak złożyć wniosek?

Wnioski można składać jedynie za pośrednictwem Centralnego Systemu Teleinformatycznego (CST2021), przy użyciu aplikacji WOD2021. Nabór wniosków trwa do 31 sierpnia 2023 roku.

Więcej informacji o kryteriach wyboru projektów i sposobie składania wniosków, a także regulamin naborów, wzory wniosków i umów można znaleźć na Portalu Funduszy Europejskich.

redakcja@gramwzielone.pl

© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.

REKLAMA
Komentarze

Brak komentarzy
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA