REKLAMA
 
REKLAMA

Prawie 80 proc. polskich MŚP rozważa inwestycje w OZE

Prawie 80 proc. polskich MŚP rozważa inwestycje w OZE
fot. Tim van der Kuip/Unsplash

Małe i średnie przedsiębiorstwa (MŚP) w Polsce w większości przyznają, że wysokie koszty energii obniżają rentowność ich biznesu i wpływają na podwyżki oferowanych towarów i usług. Sektor ten jest zainteresowany inwestycjami w odnawialne źródła energii, jednak potrzebuje zachęt i zmniejszenia barier.

Jak informuje Polska Agencja Prasowa (PAP), połowa małych i średnich przedsiębiorstw w Polsce twierdzi, że już zainwestowała w OZE lub rozważa takie inwestycje w przyszłym roku. PAP powołuje się przy tym na europejskie badania przeprowadzone przez organizację Beyond Fossil Fuels.

Więcej zwolnień niż w innych krajach UE

Ponad dwie trzecie (68 proc.) polskich MŚP ocenia, że wysokie koszty energii obniżyły rentowność ich działalności. 71 proc. badanych firm przyznaje, że ze względu na wysokie ceny prądu podniosło ceny swoich towarów i usług.

REKLAMA

Jak się okazuje, prawie połowa rodzimych MŚP z powodu wysokich kosztów energii musiała zredukować zatrudnienie. PAP zwraca uwagę, że to znacznie powyżej średniej w UE, która wynosi 33 proc. Jak podkreśla PAP, małe i średnie przedsiębiorstwa zapewniają 2/3 miejsc pracy w sektorze prywatnym i wnoszą ponad połowę całkowitej wartości dodanej w UE.

Oceniając przyczyny wzrostu kosztów energii, połowa ankietowanych (50 proc.) uznała, że wynika to z zależności kraju od paliw kopalnych. Dokładne 50 proc. uważa też, że wysokie ceny prądu są związane z niedostatkiem lokalnych i krajowych źródeł OZE.

Jak wesprzeć firmy w czasach kryzysu

Zgodnie z badanem większość MŚP w Polsce (56 proc.) uważa, że lokalne inwestycje w energię odnawialną, takie jak elektrownie słoneczne i wiatrowe, to najlepszy sposób na wspieranie ich w czasach kryzysu. Oferowane programy wsparcia za przydatne uznaje ponad 1/3 pytanych firm.

REKLAMA

Na instalację paneli fotowoltaicznych albo oszczędzanie energii za pomocą inteligentnych rozwiązań zdecydowała się już – lub rozważa to w ciągu roku – połowa MŚP w Polsce. Gdyby jednak zostały wprowadzone zachęty lub zniesione bariery administracyjne, to aż 78 proc. rozważyłoby zainstalowanie PV lub wykorzystanie rozwiązań redukujących zużycie energii.

Inwazja Rosji na Ukrainę wywarła głęboki i trwały wpływ na polskie społeczeństwo. Polacy natychmiast i w rekordowych ilościach zaczęli zakładać instalacje fotowoltaiczne i pompy ciepła, aby wyeliminować paliwa kopalne agresora. Niestety ponad połowa MŚP w Polsce została zmuszona do zwolnień pracowników z powodu rosnących rachunków za energię. Pilnie więc potrzebujemy, aby politycy zaspokoili apetyt społeczeństwa na odnawialne źródła energii, by chronić polskie firmy i źródła utrzymania – powiedział cytowany przez PAP Patryk Białas z organizacji BoMiasto.

Sondaż „Renewable Energy as a Path to Resilience. SME Perspectives on the Energy Crisis” przeprowadził przez ośrodek badawczy YouGov na zlecenie Beyond Fossil Fuels. Badanie prowadzone było w Czechach, Grecji, Holandii, Niemczech, Polsce i Włoszech między 3 a 24 maja 2023 roku. Uczestniczyło w nim 1517 firm z sektora MŚP.

Przesłanie z tego sondażu jest jasne: MŚP chcą znacznych inwestycji w lokalne projekty w zakresie energii odnawialnej, wsparcia, które pomogłoby im w wytwarzaniu własnej energii, oraz usunięcia barier administracyjnych, aby mogły wdrażać rozwiązania na rzecz budowania odporności i rewitalizacji swoich przedsiębiorstw – podsumował Duygu Kutluay z Beyond Fossil Fuel.

redakcja@gramwzielone.pl

© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.

REKLAMA
Komentarze

Brak komentarzy
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA