REKLAMA
 
REKLAMA

Titan będzie produkować bezemisyjny cement

Titan będzie produkować bezemisyjny cement
Fot. Titan Group

IFESTOS będzie jednym z największych projektów wychwytywania dwutlenku węgla w Europie. Jego realizacji podejmie się Titan Group, który wykorzysta wsparcie finansowe od Komisji Europejskiej.

Titan Group działa w ponad 25 krajach, zatrudniając ponad 5 tys. pracowników. Specjalizacja grupy obejmuje m.in. produkcję cementu, który niebawem zacznie być wytwarzany w sposób bardziej zrównoważony, a to za sprawą projektu budowy instalacji do wychwytywania dwutlenku węgla.

W kierunku zero netto

W czerwcu tego roku Grupa Titan poinformowała o zakończeniu inwestycji o wartości 26 mln euro w jednej ze swoich cementowni w Kamari, w Grecji. Inwestycja obejmowała instalację prekalcynatora (urządzenia stosowanego do wstępnego podsuszania surowców używanych do produkcji cementu) wykonanego w najnowocześniejszej dostępnej obecnie technologii. Oprócz zwiększenia wydajności i konkurencyjności cementowni Kamari urządzenie pozwala również zredukować emisję CO2 o około 150 tys. ton w skali roku. Firma postawiła sobie za cel, aby do 2050 r. osiągnąć zerową emisję dwutlenku węgla do atmosfery.

REKLAMA

Kolejnym przedsięwzięciem, które zostanie wdrożone na terenie cementowni Kamari, będzie IFESTOS. Ma to być jeden z największych w Europie projektów wychwytywania CO2. System przyczyni się do produkcji bezemisyjnego cementu i betonu.

W ramach IFESTOS wybudowana zostanie instalacja do wychwytywania dwutlenku węgla na dużą skalę, która może zredukować emisję gazów cieplarnianych do atmosfery o około 1,9 mln ton rocznie. W przeliczeniu na cement będzie to odpowiadać około 3 mln ton czystego cementu, przy którego produkcji nie wyemitowano CO2 do atmosfery.

Wsparcie od Komisji Europejskiej

W najbliższych latach Unia Europejska zamierza przeznaczyć ponad 3,6 mld euro na wsparcie projektów z obszaru czystych technologii.

REKLAMA

Projekt IFESTOS stał się jednym z ośmiu projektów (na 98 aplikacji), które otrzymają wsparcie z UE w ramach dofinansowania projektów przyczyniających się do dekarbonizacji. Oprócz IFESTOS w tej samej kategorii wybranych do dofinasowania projektów znalazły się m.in. przedsięwzięcia, które zrealizują Biorefinery Östrand AB, Heidelberg Materials i Rheinkalk GmbH. Umowy między stronami mogą zostać podpisane jeszcze w tym roku.

Intensyfikacja działań

Titan oprócz realizacji projektu IFESTOS planuje kolejne działania mające na celu przyspieszenie zielonej transformacji. W jednym z ostatnich komunikatów grupa poinformowała o uruchomieniu inicjatywy Venture Capital, w ramach której realizowane będą zadania wspierające innowacyjność ekosystemów budowlanych.

Titan zamierza zainwestować około 40 mln dolarów i budować partnerstwa realizujące wspólnie projekty ograniczające emisję gazów cieplarnianych. W tym samym ogłoszeniu grupa poinformowała o zacieśnieniu dotychczasowej współpracy z Rondo Energy. Jest to firma działająca w obszarze ciepłownictwa, która ma na swoim koncie rozwiązanie Heat Battery. Ma ono w przyszłości odegrać kluczową rolę w rozwoju wspólnych projektów ze względu na potencjał skalowalności. Nie bez znaczenia są także konkurencyjne koszty rozwiązania Heat Battery względem innych metod magazynowania energii.

Radosław Błoński

redakcja@gramwzielone.pl

© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.

REKLAMA
Komentarze

Wychwytywanie CO2 będzie miało jakiś sens tylko gdy zwiąże się go w jakąś substancję trwałą np. jakiś minerał który można albo gdzieś wykorzystać np. przy budowie dróg albo po prostu składować na wolnym powietrzu. Tłoczenie CO2 do jakichś kawern albo jeszcze gorzej, jego zamiana na ciekły CO2 to raz ogromne ilości energii potrzebne do tego, a dwa ryzyko że to się będzie ulatniało albo co gorsza wycieknie jakiś większy 'bąbel’ i wydusi okoliczne miasto.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA