2,5 mld euro dla czeskich firm na elektryfikację i zielony wodór

2,5 mld euro dla czeskich firm na elektryfikację i zielony wodór
Fot. Pixabay - Talpa

Komisja Europejska zatwierdziła czeski program pomocy publicznej o wartości 2,5 mld euro (60 mld koron czeskich) na wsparcie przedsiębiorstw produkcyjnych.

Ma on pomóc w dekarbonizacji procesów produkcyjnych i poprawie efektywności energetycznej, a w konsekwencji do 2050 r. umożliwić przejście na gospodarkę o zerowym poziomie emisji gazów cieplarnianych netto.

Program zatwierdzono zgodnie z tymczasowymi ramami pomocy państwa na wypadek kryzysu. Ma on na celu wsparcie w sektorach, które mają znaczenie dla przyspieszenia transformacji ekologicznej i zmniejszenia zależności od importowanych paliw kopalnych.

REKLAMA

Pomoc przyjmie formę dotacji bezpośrednich. W programie mogą wziąć udział firmy działające w sektorach objętych unijnym systemem handlu uprawnieniami do emisji (EU ETS), w tym w branżach energochłonnych, takich jak rafinerie czy firmy zajmujące się produkcją metali ciężkich, materiałów budowlanych i wyrobów chemicznych. Celem programu jest pomoc tym branżom w zmniejszeniu emisji gazów cieplarnianych powstających w procesach produkcyjnych o co najmniej 40 proc. i obniżenie zużycia energii o co najmniej 20 proc.

Aby się zakwalifikować do programu, przedsiębiorstwa muszą zelektryfikować swoje procesy produkcyjne lub przejść z paliw kopalnych na wodór odnawialny lub paliwa na bazie odnawialnego wodoru.

REKLAMA

Całkowita kwota przyznana na każde przedsiębiorstwo nie może przekroczyć 200 mln euro (10 proc. całkowitego budżetu programu). Wyjątkiem są projekty dotyczące działalności rafineryjnej i produkcji metali, w przypadku których przyznane dotacje mogą wynosić 20 proc. całkowitego budżetu programu. Ponadto beneficjenci nie będą mogli zwiększyć swoich mocy produkcyjnych o więcej niż 2 proc.

Komisja stwierdziła, że ​​czeski program jest konieczny, odpowiedni i proporcjonalny do przyspieszenia transformacji ekologicznej i ułatwienia rozwoju niektórych rodzajów działalności gospodarczej, które mają znaczenie dla realizacji planu UE REPower i planu przemysłowego Zielonego Ładu , zgodnie z art. 107 ust. 3 lit. c) TFUE i warunkami określonymi w tymczasowych ramach kryzysowych i przejściowych. Na tej podstawie Komisja zatwierdziła program pomocy zgodnie z unijnymi przepisami dotyczącymi pomocy państwa.

Miliardowe wsparcie

Niedawno Komisja Europejska zatwierdziła także polski program pomocy publicznej o wartości 1,2 mld euro (5,5 mld zł) na wsparcie przedsiębiorstw, które borykają się z rosnącymi kosztami energii. Pomoc kierowana jest do przedsiębiorstw energochłonnych działających w sektorze produkcji przemysłowej i górnictwa.

redakcja@gramwzielone.pl

© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.