REKLAMA
 
REKLAMA

Miliardowe wsparcie dla branży energochłonnej

Miliardowe wsparcie dla branży energochłonnej
Fot. Pixabay - Michal Jarmoluk

Komisja Europejska zatwierdziła polski program pomocy publicznej o wartości 1,2 mld euro (5,5 mld zł) na wsparcie energochłonnych przedsiębiorstw, które borykają się z rosnącymi kosztami energii.

Program zatwierdzono zgodnie z tymczasowymi ramami pomocy państwa na wypadek kryzysu. Ma on na celu wsparcie w sektorach, które mają znaczenie dla przyspieszenia transformacji ekologicznej i zmniejszenia zależności od paliw kopalnych.

Pomoc przyjmie formę dotacji bezpośrednich, które pozwolą na pokrycie dodatkowych kosztów wynikających z podwyżek cen energii w związku z atakiem Rosji na Ukrainę i obecnym kryzysem geopolitycznym.

REKLAMA

Pomoc kierowana jest do przedsiębiorstw energochłonnych działających w sektorze produkcji przemysłowej i górnictwa.

REKLAMA

Całkowita kwota przyznana na każde przedsiębiorstwo nie może przekroczyć 50 proc. kosztów kwalifikowanych. Maksymalnie może sięgnąć 4 mln euro. Wyjątkiem są firmy działające w sektorach, które najmocniej odczuły wzrost cen energii. One otrzymają pomoc w wysokości do 80 proc. kosztów kwalifikowanych, maksymalnie do 40 mln euro.

Komisja stwierdziła, że polski program jest „konieczny, odpowiedni i proporcjonalny, aby zaradzić poważnym zaburzeniom w gospodarce państwa członkowskiego”, zgodnie z art. 107 ust. 3 lit. b) TFUE oraz warunkami określonymi w tymczasowych ramach kryzysowych i przejściowych. Na tej podstawie Komisja Europejska zatwierdziła program pomocy zgodnie z unijnymi przepisami dotyczącymi pomocy państwa.

redakcja@gramwzielone.pl

© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.

REKLAMA
Komentarze

Brak komentarzy
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA