NFOŚiGW dofinansuje nowatorskie rozwiązania w elektrociepłowniach

NFOŚiGW dofinansuje nowatorskie rozwiązania w elektrociepłowniach
Fot. NFOŚiGW

PGNiG Termika uzyskała dofinansowanie z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOŚiGW). Pozyskane środki sfinansują nowoczesne technologie odzysku i akumulacji ciepła w warszawskich zakładach w Siekierkach i Żeraniu.

Oba zakłady należące do spółki PGNiG Termika produkują 11 proc. całego ciepła systemowego w Polsce. Dociera ono do około 70 proc. mieszkańców Warszawy, Pruszkowa, Piastowa i Michałowic. Produkcja w kogeneracji sprawia, że oprócz ciepła elektrociepłownie Siekierki i Żerań pokrywają także około 65 proc. całkowitego zapotrzebowania obsługiwanych rejonów na energię elektryczną.

Odzysk ciepła ze spalin i pojemny akumulator

Inwestycja w Siekierkach będzie polegać na generowaniu ciepła bez wykorzystania dodatkowego paliwa. Ma w tym pomóc odzysk ciepła odpadowego ze spalin kotła biomasowego i jego wykorzystanie w układzie sieci ciepłowniczej Warszawy.

REKLAMA

Z kolei na Żeraniu powstanie akumulator ciepła o pojemności około 60 tys. m3 z systemem pompowni i rurociągów doprowadzających zimną i ciepłą wodę. Realizowane przedsięwzięcie zwiększy efektywność energetyczną Elektrociepłowni Żerań w cyklu dobowym, co wpłynie na poprawę jakości powietrza.

Obie inwestycje poprawią bezpieczeństwo dostaw ciepła sieciowego do obsługiwanych rejonów, a także zwiększą gwarancję dostaw ciepła w sytuacjach awaryjnych.

REKLAMA

Te inwestycje pokazują drogę innowacji, jaką podążają polskie przedsiębiorstwa. Łączą efekt ekologiczny z ekonomicznym. Dobrym przykładem jest tutaj inwestycja w Elektrociepłowni Siekierki, która jednocześnie zwiększa podniesienie mocy kotła na biomasę za pośrednictwem instalacji wykorzystującej ciepło odpadowe oraz zmniejsza emisję szkodliwych substancji – komentuje Sławomir Mazurek, wiceprezes NFOŚiGW.

Ponad 233 mln zł na inwestycje

Budowa układu kondensacji spalin za kotłem K1 w należącej do PGNiG Termika Elektrociepłowni Siekierki będzie kosztować 114,2 mln zł, z czego pożyczka z Narodowego Funduszu pokryje 96,9 mln zł.

Koszt budowy układu akumulacji ciepła w Elektrociepłowni Żerań w Warszawie wyniesie 160,6 mln zł, z czego 136,3 mln zł pokryje finansowanie z NFOŚiGW.

redakcja@gramwzielone.pl

© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.