REKLAMA
 
REKLAMA

Orsted zasili Facebooka energią z projektu solar+storage

Orsted zasili Facebooka energią z projektu solar+storage
fot. Orsted

Działalność Mety (wcześniej Facebook) będzie zasilana zieloną energią z centrum OZE w Arizonie. To kolejny kontrakt firmy Marka Zuckerberga na dostawy energii ze źródeł odnawialnych na potrzeby gigantycznych centrów danych.  

Amerykański koncern technologiczny Meta podpisał umowę dotyczącą zasilania jego olbrzymiego centrum danych Mesa (Mesa Data Center) energią ze źródeł odnawialnych. Ta ogłoszona w sierpniu 2021 r. inwestycja to kampus obejmujący pięć budynków położonych na ponad 750 tys. m2. Z założenia ma to być jedno z najbardziej zaawansowanych, energooszczędnych i wodooszczędnych centrów danych na świecie. Jego zasilanie ma w 100 proc. zapewniać energia odnawialna.

Do realizacji tych założeń przyczyni się umowa zawarta z duńską grupą energetyczną Orsted, która od dłuższego czasu inwestuje na amerykańskim rynku OZE.

REKLAMA

Farma fotowoltaiczna i magazyn energii do usług

Umowa Mety i Orsted zakłada, że centrum danych Mesa będzie zasilane energią słoneczną z Eleven Mile Solar Center – elektrowni fotowoltaicznej budowanej przez Orsted w hrabstwie Pinal w Arizonie. Do koncernu technologicznego trafi większość energii słonecznej wytwarzanej przez farmę fotowoltaiczną o mocy 300 MW i przechowywanej częściowo przez czterogodzinny magazyn energii o mocy 300 MW i pojemności ponad 1,1 GW.

W realizacji projektu uczestniczy też zakład energetyczny należący do Salt River Project (SRP). To przedsiębiorstwo użyteczności publicznej odpowiada za dostawy prądu i wody do mieszkańców stanu Arizona. Jak informuje Orsted, Eleven Mile Solar Center po uruchomieniu będzie największym projektem solar+storage przyłączonym do sieci energetycznej SRP. Jednocześnie będzie to jeden z największych akumulatorowych systemów magazynowania energii zrealizowanych jednoetapowo w USA.

SRP koncentruje się na odpowiedzialnej dekarbonizacji miksu energetycznego, dlatego będziemy musieli ponad dwukrotnie zwiększyć nasze zasoby energetyczne do 2035 r. Strategiczne partnerstwa z klientami takimi jak Meta i deweloperami energii odnawialnej, jak Orsted, pomogą nam to osiągnąć – powiedział Bobby Olsen, dyrektor ds. planowania, strategii i zrównoważonego rozwoju w SRP.

Plan SRP zakłada podłączenie 7 GW nowych OZE, w tym 6 GW w wielkoskalowych projektach fotowoltaicznych do 2035 r. Wyprodukowana przez te aktywa ilość energii słonecznej ma pozwolić na zasilenie ponad 1,3 mln średniej wielkości domów.

REKLAMA

Eleven Mile Solar Center to pierwszy projekt Orsted w Arizonie. Cieszymy się, że możemy współpracować z SRP, aby dostarczać czystą, niedrogą energię jej klientom, w tym firmom takim jak Meta, które stawiają na zrównoważony rozwój – powiedział James Giamarino, dyrektor handlowy na obie Ameryki w Orsted.

Seria zielonych kontraktów Mety

Meta wcześniej zakontraktowała również dostawy energii z elektrowni fotowoltaicznej West Line Solar Facility. Ta inwestycja o mocy 100 MW została otwarta na początku tego roku w Eloy w stanie Arizona. Meta według umowy otrzyma wolumen energii wytwarzany z 50 MW zainstalowanej mocy.

Ponadto niedługo do centrum danych Mety ma trafić część energii słonecznej wyprodukowanej przez elektrownię Brittlebush Solar Facility w Coolidge, również w stanie Arizona. Uruchomienie tego projektu o mocy 200 MW zaplanowano na rok 2024.

Także budowane przez Orsted Eleven Mile Solar Center ma być oddane do użytku w przyszłym roku. Inwestor szacuje, że projekt wygeneruje 89 mln dolarów wpływów podatkowych w całym okresie eksploatacji. To oznacza korzyści dla hrabstwa Pinal oraz lokalnych miast Coolidge i Eloy.

Orsted aktywnie rozwija swoje projekty OZE w ponad 15 stanach USA. Obecnie ma portfel 5,7 GW mocy zainstalowanej w projektach już działających lub na etapie budowy.

Barbara Blaczkowska

barbara.blaczkowska@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.

REKLAMA
Komentarze

Brak komentarzy
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA