REKLAMA
 
REKLAMA

Ciepło z warszawskiego metra może ogrzać mieszkania

Ciepło z warszawskiego metra może ogrzać mieszkania
Fot. Pixabay - 3005398

Warszawskie metro chce wykorzystać ciepło odpadowe do ogrzania stołecznych mieszkań. Władze Warszawy w obecności króla Danii podpisały w tej sprawie porozumienie z duńskim rządem i przedsiębiorstwami.

Podpisane porozumienie to pierwszy krok w kierunku publiczno-prywatnej współpracy, której celem jest zbadanie możliwości ponownego wykorzystania ciepła odpadowego z systemu Warszawskiego Metra do ogrzewania budynków mieszkalnych i budynków użyteczności publicznej. Zawarła je firma Danfoss z Urzędem Miasta Stołecznego Warszawy, Metrem Warszawskim, Ambasadą Królestwa Danii w Polsce oraz Grupą Rambøll. Wydarzenie odbyło się na stacji metra Stadion Narodowy przy udziale króla Fryderyka X i towarzyszącej mu delegacji oraz polskich urzędników.

Podpisane porozumienie ma się przyczynić do ograniczenia emisji dwutlenku węgla i efektywnego wykorzystania energii. Partnerstwo umożliwi przygotowanie studium wykonalności dla instalacji odzysku ciepła odpadowego z warszawskiego metra na potrzeby ogrzewania i podgrzewania wody użytkowej dla mieszkańców Warszawy. Studium wykonalności zostanie sfinansowane ze środków duńskiego funduszu eksportowego w ramach programu Green Accelerator.

REKLAMA

Niewykorzystane źródło energii

Ciepło odpadowe to największe na świecie niewykorzystane źródło energii, które jest dostępne w każdym mieście. Powstaje ono bowiem podczas pracy każdego silnika czy innego urządzenia. W samej Unii Europejskiej i Wielkiej Brytanii dostępne jest rocznie około 2860 TWh/rok ciepła odpadowego, co niemal odpowiada całkowitemu zapotrzebowaniu UE na energię cieplną i ciepłą wodę w budynkach mieszkalnych i usługowych. Szacuje się, że nadwyżka ciepła powstająca w Warszawie może pokryć zapotrzebowanie na ogrzewanie dla 275 tys. osób. Obecnie jednak tę formę energii wykorzystuje się w niewielkim stopniu.

Corocznie w tunelach metra marnuje się 62 GWh ciepła. Jest to równowartość rocznego zapotrzebowania na ciepło ponad 14 tys. warszawiaków. Ciepło produkują pracujące w trybie ciągłym ruchome schody i windy oraz poruszające się pociągi. Ciepło to można przechwycić i zrecyrkulować w sieci ciepłowniczej.

REKLAMA

Uczestniczące w porozumieniu duńskie firmy Danfoss i Rambøll Group, które mają doświadczenie w realizacji podobnych projektów w innych krajach, chcą teraz pomóc w znalezieniu rozwiązań przyjaznych zarówno mieszkańcom, jak i środowisku naturalnemu. Adam Jędrzejczak, prezes Danfoss Poland, podkreślił, że to porozumienie jest krokiem, który ułatwi ponowne wykorzystanie ogromnych ilości ciepła odpadowego dostępnego w Warszawie i innych dużych miastach w Europie.

Zamiast marnować już wyprodukowaną energię, podejmujemy aktywne kroki w celu jej przechwycenia i ponownego wykorzystania. Potencjał tkwi nie tylko w metrze warszawskim, ale również w oczyszczalni ścieków, klastrach przemysłowych i centrach danych zlokalizowanych w dużych miastach w całej Europie. Ciepło nadmiarowe może stać się istotnym źródłem zielonej energii.

Warszawa ma największy w Unii Europejskiej system ciepłowniczy składający się z ponad 1800 km rur rozprowadzających ciepło do budynków w mieście. Stołeczny system ciepłowniczy zapewnia efektywne energetycznie ogrzewanie, jednak niemal całkowicie opiera się na ciepłowniach wykorzystujących paliwa kopalne. Są to elektrociepłownie Siekierki z 1961 r. i Żerań z 1954 r., opalane odpowiednio węglem i gazem. Wykorzystanie nadmiaru ciepła pomoże rozwiązać ten problem.

redakcja@gramwzielone.pl

© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.

REKLAMA
Komentarze

[…] Estudo próprio, Metro Warszawskie, gramwzielone.pl. Foto de abertura: Foto. ZTM / materiais de […]

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA