REKLAMA
 
REKLAMA

Tyle gmin zadbało o środki dla mieszkańców z Ciepłego Mieszkania

Tyle gmin zadbało o środki dla mieszkańców z Ciepłego Mieszkania
fot. NFOŚiGW

Z końcem stycznia br. zakończył się drugi (ostatni) nabór wniosków dla gmin w programie Ciepłe Mieszkanie. Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej podsumował zainteresowanie gmin dotacjami. Teraz o środki będą mogli aplikować mieszkańcy. 

Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOŚiGW) podaje, że 886 polskich gmin skorzysta z programu Ciepłe Mieszkanie. Łącznie mogą one otrzymać ponad 1,68 mld zł dotacji dla mieszkańców. W ramach programu dofinansowana zostanie wymiana nieefektywnych źródeł ciepła w gospodarstwach domowych.

Nabory w gminach

Jak podaje NFOŚiGW, zgodnie z harmonogramem programu teraz gminy będą prowadzić nabory wniosków dla swoich mieszkańców. Ten etap ma potrwać do do 2026 r. Dotyczyć będzie gmin, które zgłosiły się do programu i podpiszą z wojewódzkimi funduszami ochrony środowiska i gospodarki wodnej (wfośigw) umowy o dofinansowanie.

REKLAMA

W ramach pierwszego naboru wniosków w Ciepłym Mieszkaniu wnioski złożyły 374 gminy. Natomiast w drugim naborze doszło kolejne 512.

Całkowity budżet programu Ciepłe Mieszkanie wynosi 1,75 mld zł. Obecnie na podstawie zawartych umów i złożonych wniosków zagospodarowana została kwota 1 681 217 774,44 zł (ponad 96 proc. budżetu).

Ciepłe Mieszkanie

Ogólnym celem programu jest poprawa jakości powietrza oraz zmniejszenie emisji pyłów i gazów cieplarnianych. Ma do tego doprowadzić wymiana źródeł ciepła i poprawa efektywności energetycznej w lokalach znajdujących się w budynkach mieszkalnych wielorodzinnych.

Co ważne – i co podkreślał NFOŚiGW w swoim komunikacie – program Ciepłe Mieszkanie nie dofinansowuje wyłącznie wymiany stolarki okiennej i/lub drzwiowej w lokalach mieszkalnych. Wymiana stolarki możliwa jest tylko pod warunkiem demontażu wszystkich nieefektywnych źródeł ciepła na paliwa stałe (kopciuchów), które służą do ogrzewania pomieszczeń, oraz zakupu i montażu efektywnego źródła ciepła w danym lokalu.

W ramach programu osoby fizyczne będą mogły otrzymać do 41 tys. zł (43,9 tys. zł w przypadku mieszkania w najbardziej zanieczyszczonych gminach) dotacji, a wspólnoty – do 375 tys. zł. Szczegółowe informacje o poziomie dofinansowana dla poszczególnych beneficjentów znajdują się w artykule: Rusza nabór w programie Ciepłe Mieszkanie.

REKLAMA

Program przewidziany został na lata 2022–2026. Koniec okresu kwalifikowalności kosztów poniesionych przez beneficjentów końcowych resort klimatu wyznaczył na 31 grudnia 2025 r.

Wiarygodny dostawca urządzeń

Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w swoim komunikacie z listopada 2023 r. zwracał uwagę na uważny dobór dostawcy źródeł ciepła. Informacje o problemach docierały do funduszu w związku z innym rządowym programem – Czyste Powietrze – który był inspiracją do uruchomienia Ciepłego Mieszkania. W przypadku Czystego Powietrza bowiem beneficjentami mogli być jedynie właściciele i mieszkańcy domów jednorodzinnych.

W związku z działaniami nieuczciwych instalatorów pomp ciepła fundusz postanowił wydać komunikat rekomendujący, by również beneficjenci końcowi programu Ciepłe Mieszkanie wybierali dostawców urządzeń z funkcjonującej tzw. listy ZUM (listy zielonych urządzeń i materiałów). Jak wskazuje, pozwoli to uniknąć problemów z wykonawcami, którzy oferują usługi i produkty niskiej jakości i zawyżają ceny.

Dodatkowo fundusz podkreślał, że nie promuje konkretnych firm sprzedających urządzenia, instalacyjnych i wykonawczych. Dlatego też powoływanie się firmy na partnerstwo z NFOŚiGW w programach Czyste Powietrze i Ciepłe Mieszkanie powinno wzbudzić czujność beneficjenta.

W ramach zmian wprowadzanych w programie Czyste Powietrze kosztem kwalifikowanym będą mogły być wyłącznie pompy ciepła wpisane na listę ZUM. Więcej informacji w artykule: Dotacje na pompy ciepła w 2024. Będą zmiany.

Barbara Blaczkowska

barbara.blaczkowska@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.

REKLAMA
Komentarze

Brak komentarzy
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA