Więcej pieniędzy na pompy ciepła i fotowoltaikę w Czystym Powietrzu

Więcej pieniędzy na pompy ciepła i fotowoltaikę w Czystym Powietrzu
Paweł Mirowski. Fot. Ministerstwo Klimatu i Środowiska

Zasady dotacji między innymi na pompy ciepła i domowe instalacje fotowoltaiczne w rządowym programie Czyste Powietrze wkrótce się zmienią. Beneficjenci nowej edycji programu, która rozpocznie się na początku 2023 roku, będą mogli otrzymać większe środki.

Ministerstwo Klimatu i Środowiska oraz Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej ogłosiły wczoraj zmiany w Czystym Powietrzu, którego celem jest walka z tzw. niską emisją generowaną przez domowe piece. Z programu realizowanego od września 2018 roku skorzystało do tej pory 531 tys. gospodarstw domowych, które złożyły wnioski o dofinansowanie na łączną sumę niemal 10 mld zł.

Teraz inwestycje w poprawę efektywności energetycznej w polskich domach mają przyspieszyć dzięki korzystniejszym warunkom dofinansowania. Nowa edycja programu Czyste Powietrze ruszy 3 stycznia 2023 roku.

REKLAMA

Nowe progi dochodowe i prefinansowanie

Kluczowa zmiana, która ma służyć zwiększeniu grupy potencjalnych beneficjentów, to podwyższenie progów dochodowych.

Najniższy próg dochodowy zostanie zwiększony z 900 zł do 1090 zł na osobę w gospodarstwie wieloosobowym oraz z 1260 zł do 1526 zł na osobę w gospodarstwie jednoosobowym. Dla tej grupy wnioskodawców maksymalna wysokość dotacji zostanie zwiększona z 79 tys. zł do 135 tys. zł (dotacja pokryje nawet 100 proc. kosztów inwestycji).

 

Uwzględniona została też możliwość prefinansowania inwestycji w wysokości 50 proc. przyznanej dotacji. W ten sposób beneficjenci programu będą mogli otrzymać spore środki jeszcze przed rozpoczęciem remontu. Pieniądze mają trafić do wykonawcy prac, przy czym pierwsza transza ma zostać przelana w ciągu dwóch tygodni od podpisania umowy, a pozostałe środki trafią na konto do 30 dni od zakończenia remontu.

Druga grupa beneficjentów obejmuje osoby, dla których zostanie podwyższony próg dochodowy z 1564 zł do 1894 zł w gospodarstwie wieloosobowym i z 2189 zł do 2651 zł w gospodarstwie jednoosobowym. Wnioskodawcy osiągający takie dochody będą mogli otrzymać maksymalną dotację w wysokości 99 tys. zł, czyli o 52 tys. zł więcej niż dotychczas. Dofinansowanie będzie mogło pokryć 70–80 proc. kosztów zakupu i instalacji poszczególnych urządzeń.

Z kolei dla trzeciej grupy beneficjentów, dla której przewidziano podstawowy poziom dofinansowania, dotacja wyniesie do 66 tys. zł. Dofinansowanie będzie mogło pokryć 40–55 proc. kosztów zakupu i instalacji poszczególnych urządzeń.

Dodatkowa dotacja na audyt

Maksymalne kwoty dotacji mogą zostać jeszcze zwiększone o 1200 zł przeznaczone na audyt energetyczny, który jest niezbędny, aby uzyskać najwyższe dofinansowanie przyznawane na kompleksową termomodernizację.

Jak wyjaśnił Paweł Mirowski, wiceprezes NFOŚiGW oraz rządowy pełnomocnik ds. walki ze smogiem, uzyskanie najwyższej dotacji przewidzianej na kompleksową termomodernizację będzie możliwe także pod warunkiem zagwarantowania maksymalnego zapotrzebowania budynku na energię do 80 kWh/m2/rok lub zmniejszenia zużycia energii użytkowej o minimum 40 proc. Ten efekt ma zostać osiągnięty do czasu zakończenia przedsięwzięcia.

REKLAMA

Więcej pieniędzy na pompę ciepła i fotowoltaikę

Nowa edycja programu, która wystartuje na początku 2023 roku, uwzględnia wyższe dotacje na poszczególne urządzenia. W przypadku najwyższego poziomu dofinansowania, przysługującego osobom mieszczącym się w najniższym progu dochodowym, na montaż pompy ciepła będzie można otrzymać nawet do 50,9 tys. zł, na instalację fotowoltaiczną – do 15 tys. zł, a pieniądze z Czystego Powietrza pokryją do 100 proc. kosztów kwalifikowanych.

NFOŚiGW przygotował tabelę pokazującą kwoty, jakie będzie można uzyskać w kolejnej edycji Czystego Powietrza w zależności od osiąganych przychodów:

źródło: NFOŚiGW

Można złożyć drugi wniosek

Nowa odsłona programu Czyste Powietrze wprowadza możliwość złożenia dwóch wniosków o dofinansowanie. W celu promowania termomodernizacji nieruchomości jako metody na zmniejszenie kosztów ogrzewania budynków jednorodzinnych umożliwiono złożenie drugiego wniosku o dofinansowanie dla beneficjentów, którzy wcześniej otrzymali dofinansowanie na wymianę kotła.

Jak wyjaśnia NFOŚiGW, możliwe będzie wówczas wykonanie, na podstawie audytu energetycznego, zarówno częściowej, jak i kompleksowej termomodernizacji budynku, pozwalającej na osiągnięcie określonych w programie wskaźników zużycia energii po zakończeniu realizacji przedsięwzięcia.

Fundusz zaznacza, że w ramach ujednolicenia zasad i dostosowania do przyszłych źródeł finansowania, jakimi są środki unijne z KPO i FEnIKS, wyłączono z kosztów kwalifikowanych podatek od towarów i usług (VAT) przy jednoczesnym podniesieniu intensywności dofinansowania przedsięwzięcia w celu zrekompensowania powyższej zmiany.

Inna ważna zmiana w programie to wprowadzenie możliwości uzyskania dotacji na kocioł na biomasę drzewną o obniżonej emisyjności cząstek stałych ≤ 20 mg/m3, w przypadku gdy budynek jest podłączony do sieci dystrybucji gazu. Zmiany obejmują także eliminację od 1 lipca 2023 roku, po okresie przejściowym, możliwości dofinansowania w ramach programu kotłów na biomasę drzewną, których emisyjność cząstek stałych przekracza 20 mg/m3.

W ramach oferty bankowej zmieni się termin kwalifikowalności kosztów realizowanego przedsięwzięcia oraz nastąpi zwiększenie kwoty kredytu objętej gwarancją bankową. Umożliwiono udzielanie kredytów bankowych oraz dotacji na ich spłatę na przedsięwzięcia rozpoczęte do sześciu miesięcy przed dniem złożenia wniosku o dofinansowanie w banku.

NFOŚiGW zapewnia, że program w nowej odsłonie zostanie uproszczony w zakresie procesu obsługi i rozliczeń.

Do tej pory w programie Czyste Powietrze złożonych zostało 531,5 tys. wniosków na łączną kwotę 9,93 mld zł. Podpisano 463,4 tys. umów o dofinansowanie na 8,4 mld zł, z czego wypłacono już 4 mld zł.

Łącznie na realizację programu rząd chce przeznaczyć 103 mld zł.

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.