REKLAMA
 
REKLAMA

Statkraft podpisał dwa nowe kontrakty PPA w Polsce

Statkraft podpisał dwa nowe kontrakty PPA w Polsce
fot. Statkraft

Norweski koncern energetyczny ostatnio jest aktywny na polskim rynku umów PPA. Teraz poinformował o podpisaniu umów na dostawy energii odnawialnej dla Air Liquide oraz Play.

Air Liquide to światowy lider w dziedzinie gazów, technologii oraz usług dla przemysłu i zdrowia. Firma wywodzi się z Francji i działa obecnie w 73 krajach, także w Polsce.

Wirtualna umowa PPA

Teraz francuska firma podpisała swoją pierwszą umowę dotyczącą zakupu zielonej energii elektrycznej – wirtualną umowę PPA (vPPA). Na jej mocy Statkraft będzie dostarczał Air Liquide certyfikaty energii odnawialnej z polskich farm wiatrowych.

REKLAMA

Dostawy mają być realizowane od tego roku. Air Liquide chce wykorzystać pozyskaną w ten sposób energię do obniżania emisyjności procesów operacyjnych prowadzonych w Polsce.

Statkraft tłumaczy, że wirtualna umowa PPA jest transakcją bazującą na różnicy między ceną stałą a aktualną ceną rynkową. Zapewnia korzyści w perspektywie długoterminowej producentom energii elektrycznej z OZE z jednej strony i odbiorcom przemysłowym z drugiej. Sprzedający zabezpiecza bowiem określony poziom przychodów, a kupujący wie, jakie koszty pozyskiwania energii poniesie.

Energia z farm wiatrowych dla Play

Kolejna transakcję Statkraft zawarł na polskim rynku z dostawcą usług telefonii komórkowej – firmą Play. Zgodnie z podpisaną umową PPA w latach 2025-2034 norweski koncern dostarczy operatorowi telekomunikacyjnemu 34,2 GWh energii elektrycznej rocznie. Kontrakt obejmuje dostawy energii w trybie „baseload”, czyli zapewnia stałe ilości energii w każdej godzinie dnia przez cały okres obowiązywania umowy.

REKLAMA

Dzięki umowie PPA z Play kontynuujemy dywersyfikację bazy klientów, i co szczególnie ważne, przyczyniamy się do transformacji energetycznej polskiego sektora telekomunikacyjnego. Ta dostosowana do indywidualnych potrzeb umowa PPA w zakresie zielonego „baseload” pokazuje zdolność Statkraft do odpowiadania na oczekiwania różnych branż – powiedział Pieter Schipper, wiceprezes ds. północno-zachodniej Europy i Stanów Zjednoczonych w firmie Statkraft.

Jak informuje Statkraft, energia zabezpieczona w umowie z Play pochodzić ma z farmy fotowoltaicznej w Resku (36 MWp). Jednocześnie podaje, że farma ta jest przykładem inwestycji realizowanej na zasadzie parytetu sieci. Elektrownię buduje duński deweloper Better Energy, który w 2022 r. zawarł 10-letnią umowę PPA na dostawy energii dla Statkraftu. To umożliwiło budowę elektrowni fotowoltaicznej w Resku.

Ostatnio obie firmy zawarły kolejny kontrakt PPA, przewidujący dostawy energii dla Statkraftu z farmy fotowoltaicznej Krapkowice na Opolszczyźnie. Umowa obejmuje 10-letni okres dostaw i zakłada wolumen 20 GWh energii dostarczonej w skali roku.

Statkraft działa w Polsce od 2018 r. w segmencie handlu energią odnawialną. Nie tylko oferuje fizyczne i finansowe umowy PPA, ale też rozwija projekty farm wiatrowych, słonecznych i magazynowania energii.

Barbara Blaczkowska

barbara.blaczkowska@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.

REKLAMA
Komentarze

Brak komentarzy
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA