REKLAMA
 
REKLAMA

Statkraft z umową na energię z polskich farm fotowoltaicznych

Statkraft z umową na energię z polskich farm fotowoltaicznych
Fot. Better Energy

Norweska grupa energetyczna Statkraft podpisała umowę PPA z duńskim deweloperem farm fotowoltaicznych Better Energy. Przewiduje ona dostawy energii odnawialnej z farmy fotowoltaicznej w południowej Polsce. 

Farma fotowoltaiczna Krapkowice to kolejna tego typu inwestycja duńskiego dewelopera w Polsce, ale pierwsza w południowej części kraju. Zlokalizowana w województwie opolskim farma fotowoltaiczna może wytwarzać 30 GWh energii odnawialnej rocznie, co jest równe przeciętnemu zapotrzebowaniu 14 tys. polskich gospodarstw domowych.

W ramach nowego pakietu umów na zakup energii elektrycznej w formule PPA Statkraft będzie pozyskiwać z farmy PV Krapkowice zieloną energię przez 10 lat. Umowa przewiduje dostawy na poziomie 20 GWh.

REKLAMA

Better Energy planuje też rozpoczęcie sprzedaży energii z dwóch innych farm fotowoltaicznych w naszym kraju – farmy fotowoltaicznej Nidzica oraz farmy fotowoltaicznej Helenowo. Te elektrownie fotowoltaiczne mogą wytwarzać rocznie odpowiednio ok. 74 GWh i 75 GWh energii elektrycznej.

150 GWh zielonej energii rocznie

Statkraft, największy europejski producent energii ze źródeł odnawialnych, który zajmuje się także handlem energią od zewnętrznych dostawców, podpisuje umowy na zakup energii odnawialnej w wielu krajach. W Polsce norweska spółka działa w obszarze PPA od 2018 r. Skupia się głównie na dostawach zielonej energii dla energochłonnych podmiotów przemysłowych. Zwiększa również moc wytwarzania energii odnawialnej,  rozwijając własne projekty wiatrowe i słoneczne.

Statkraft rozpoczął współpracę z Better Energy w 2021 r. zawarciem umowy PPA dla farmy fotowoltaicznej Resko, której spodziewana roczna produkcja to 40 GWh. Partnerstwo Statkraft z Better Energy obejmuje obecnie cztery instalacje. To pozwala Statkraft pozyskać od Better Energy 150 GWh zielonej energii w skali roku.

REKLAMA

O inwestycjach norweskiego koncernu na rynku energetyki odnawialnej w Polsce pisaliśmy w artykule: Gigant na rynku OZE chce rozwijać projekty magazynowe w Polsce.

Rozwój polskiego rynku umów PPA

W 2023 r. przybyło umów PPA na polskim rynku. Wśród nich znalazło się ponad 20 dużych kontraktów corporate Power Purchase Agreements (cPPA). Wśród największych umów PPA na rynku polskim w minionym roku są kontrakty zawarte właśnie przez Statkraft, litewski Iginitis Renewables oraz Golden Peaks Capital. Szerzej na ten temat w artykule: Największe umowy na polskim rynku PPA w 2023.

Mikkel Thorup, dyrektor ds. umów PPA w Better Energy, podkreśla, że umowy PPA są postrzegane jako ważne narzędzie do zwiększenia produkcji energii odnawialnej w Polsce. Umożliwiają bowiem redukcję zależności kraju od paliw kopalnych i jednocześnie zapewniają firmom możliwość zakupu zielonej energii po przystępnych cenach.

Dzięki umowom w formule PPA firmy o dowolnej wielkości mogą w długoterminowej perspektywie pozyskać od partnerów czystą energię, ograniczać emisje i szybciej osiągać cele zrównoważonego rozwoju, aby tym samym odgrywać większą rolę w polskiej transformacji energetycznej.

Katarzyna Poprawska-Borowiec

katarzyna.borowiec@gramwzielone.pl

© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.

REKLAMA
Komentarze

Brak komentarzy
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA