REKLAMA
 
REKLAMA

Dofinansowanie na poprawę efektywności energetycznej w zabytkach

Dofinansowanie na poprawę efektywności energetycznej w zabytkach
Fot. Marek Klonowski, Greenpeace, flickr CC

W ramach programu Fundusze Europejskie na Infrastrukturę, Klimat, Środowisko (FEnIKS) 2021-2027 beneficjenci będą mogli otrzymać dofinansowanie na inwestycje w poprawę efektywności energetycznej w zabytkowych budynkach użyteczności publicznej.

Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOŚiGW) ogłosił nabór wniosków o dofinansowanie na poprawę efektywności energetycznej w działaniu 1.1 Efektywność energetyczna programu Fundusze Europejskie na Infrastrukturę, Klimat, Środowisko 2021-2027.

Nabór prowadzony jest w trybie konkurencyjnym na projekty w zakresie poprawy efektywności energetycznej budynków użyteczności publicznej (wraz z instalacją OZE), będących pod ochroną konserwatorską.

REKLAMA

Dla kogo dofinansowanie?

W ramach działania 1.1 Efektywność energetyczna programu FEnIKS 2021-2027 dofinansowanie będą mogły otrzymać:

  • państwowe jednostki budżetowe,
  • szkoły wyższe,
  • administracja rządowa oraz nadzorowane lub podległe jej organy i jednostki organizacyjne, w tym szpitale i przychodnie.

Na co dofinansowanie?

Dofinansowanie uzyskane w ramach naboru można przeznaczyć m.in. na:

  • ocieplenie obiektu,
  • wykorzystanie technologii odzysku ciepła,
  • przyłączenie do sieci ciepłowniczej lub w ograniczonym zakresie gazowej,
  • instalację nowych niskoemisyjnych lub odnawialnych źródeł ciepła lub energii elektrycznej na potrzeby własne (w tym przydomowych magazynów energii i pomp ciepła),
  • wymiany oświetlenia na bardziej energooszczędne,
  • montaż urządzeń umożliwiających indywidualne rozliczenie kosztów dostarczonego ciepła lub chłodu wyposażonych w funkcje zdalnego odczytu oraz zastosowanie systemów zarządzania energią w budynku (BMS),
  • modernizację systemów wentylacji i klimatyzacji.

Możliwe jest sfinansowanie w projekcie wydatków na działania edukacyjne w zakresie podnoszenia świadomości ekologicznej społeczeństwa, a także na współpracę, w tym wymianę wiedzy i doświadczeń oraz konsultacje z partnerami z innych państw członkowskich kandydujących lub stowarzyszonych, pod warunkiem że będzie to bezpośrednio związane z realizowanym projektem.

REKLAMA

Ile przeznaczono na dofinansowanie?

Na dofinansowanie projektów z Funduszy Europejskich na Infrastrukturę, Klimat, Środowisko 2021-2027 przeznaczono 500 mln zł. Szczegółowy Opis Priorytetów Programu FEnIKS nie przewiduje ani minimalnej, ani maksymalnej kwoty dofinansowania projektu dla działania 1.1 Efektywność energetyczna.

Dofinansowanie może wynieść nie więcej niż 85 proc. wartości wydatków kwalifikowalnych projektu.

Kiedy i jak składać wnioski?

Wnioski o dofinansowanie należy składać jedynie w formie elektronicznej, przy wykorzystaniu systemu teleinformatycznego CST2021 (aplikacja WOD2021) w terminie od 29 lutego do 29 kwietnia 2024 r. (do godz. 15.00).

Niezbędne dokumenty, regulamin i kryteria naboru, wzór wniosku o dofinansowanie, wzór umowy o dofinansowanie dostępne są na stronie: www.funduszeeuropejskie.gov.pl.

redakcja@gramwzielone.pl

© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.

REKLAMA
Komentarze

Brak komentarzy
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA