Na PW sprawdzą, czy budynek może być samowystarczalny energetycznie

Na PW sprawdzą, czy budynek może być samowystarczalny energetycznie
Wizualizacja instalacji na gmachu Wydziału Inżynierii Materiałowej Politechniki Warszawskiej, opracowanie: arch. Ewa Kuhnert. Źródło: Politechnika Warszawska

Naukowcy z Politechniki Warszawskiej chcą sprawdzić, czy obiekt uczelni może być samowystarczalny energetycznie. W tym celu na dachu budynku Wydziału Inżynierii Materiałowej ma powstać pilotażowa instalacja fotowoltaiczna oraz magazyn energii.

W prace zaangażowani są profesorowie i doktoranci z czterech wydziałów Politechniki Warszawskiej: Inżynierii Materiałowej, Elektrycznego, Fizyki i Chemicznego.

Prof. Tomasz Wejrzanowski, prodziekan ds. ogólnych i nauki Wydziału Inżynierii Materiałowej, który jest koordynatorem projektu, tłumaczy, skąd wziął się pomysł.

REKLAMA

Historia pomysłu zaczęła się od mojej doktorantki Gabrieli Komorowskiej, która uczestniczyła w zajęciach na Wydziale Fizyki. Polegały na doborze optymalnych metod magazynowania energii w kontekście zapotrzebowania takich budynków, jak chociażby gmach Wydziału Inżynierii Materiałowej. Wraz z koleżanką z Wydziału Chemicznego Martyną Smolarek zaproponowały instalację bazującą na baterii przepływowej i chciały w jakiś sposób wdrożyć to rozwiązanie. Wraz z innymi dziekanami podchwyciliśmy pomysł, rozbudowując go o inne bateryjne techniki magazynowania i technologie – mówi profesor.

Tomasz Wejrzanowski dodaje, że zaawansowane pomiary zużycia energii w budynku uczelni wykazały, że zużywa średnio 50 kWh w ciągu godziny. – To bardzo dużo. Dla porównania dom jednorodzinny pochłania około 5-10 kWh dziennie – wyjaśnia profesor.

Projekt „Pilotażowa instalacja wytwarzania i magazynowania energii oparta o efektywne i trwałe technologie fotowoltaiczne i bateryjne” zakwalifikował się do pierwszego etapu konkursu Strateg PW. Jest on realizowany na uczelni w ramach programu „Inicjatywa doskonałości – uczelnia badawcza”. Tematyka pomysłów zgłaszanych do konkursu dotyczyła zaprojektowania i wdrożenia rozwiązań poprawiających efektywność energetyczną Politechniki Warszawskiej.

Fotowoltaika, magazyn energii i ładowarki

Od stycznia do lipca 2023 r. trwała faza przygotowawcza i koncepcyjna. W ramach tych prac naukowcy zaprojektowali instalację, w której trzy układy wykorzystujące baterie litowo-jonowe (w tym tlenkowe i fosforanowe) oraz przepływowe podłączono do paneli fotowoltaicznych. Z uwagi na możliwości techniczne i warunki nasłonecznienia na lokalizację pilotażowej mikroelektrowni fotowoltaicznej wybrano dach gmachu Wydziału Inżynierii Materiałowej.

REKLAMA

Projekt znalazł się w drugim etapie konkursu Strateg PW i będzie realizowany do października 2025 r. Na całym dachu gmachu Wydziału Inżynierii Materiałowej zamontowana zostanie instalacja fotowoltaiczna i trzy systemy bateryjne. W części badawczej projektu, przewidzianej na późniejszy etap, badacze przeanalizują działanie instalacji pod kątem opracowania optymalnych z punktu widzenia efektywności energetycznej i trwałości rozwiązań, które mogłyby być wykorzystane w przyszłości w uczelnianej infrastrukturze.

W ramach systemu naukowcy planują również zamontować ładowarki do urządzeń elektrycznych: samochodów, rowerów i hulajnóg, które miałyby służyć pracownikom uczelni.

Naukowcy nawiązali współpracę z partnerami zewnętrznymi. W maju 2023 r. podpisali umowę ze spółką Stoen Operator, która jest zainteresowana kooperacją pomiędzy projektowanym magazynem energii a siecią miejską w ramach kształtowania usługi elastyczności, czyli metody stabilizacji sieci elektroenergetycznej. Zespół współpracuje również z polskimi firmami wytwarzającymi baterie, które szukają możliwości rozwoju technologii i nowych obszarów zastosowania.

Energia ze ścieków

To nie pierwszy projekt, który ma na celu realizację założeń strategii rozwoju Politechniki Warszawskiej. Zakłada ona opracowanie i wdrażanie innowacyjnych technologii przyjaznych środowisku, w tym efektywnego wykorzystywania zasobów i optymalizacji zużycia energii. Politechnika Warszawska do ogrzewania wybranych uczelnianych budynków zamierza wykorzystywać energię cieplną odzyskaną ze ścieków płynących w pobliżu. Więcej o wspólnym projekcie badawczym Wodociągów Warszawskich i Politechniki Warszawskiej pisaliśmy w artykule: Ciepło ze ścieków może ogrzać stołeczną uczelnię.

Katarzyna Poprawska-Borowiec

katarzyna.borowiec@gramwzielone.pl

© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.