REKLAMA
 
REKLAMA

Coraz mniej czasu na podpisanie umów CSIRE. Wniosek złożysz przez internet

Coraz mniej czasu na podpisanie umów CSIRE. Wniosek złożysz przez internet
Fot. URE

Działanie sieci elektroenergetycznej opartej na licznych rozproszonych, zróżnicowanych źródłach OZE wymaga bieżącej wymiany wielu danych. Ma w tym pomóc  tworzony właśnie Centralny System Informacji Rynku Energii (CSIRE). Uruchomienie procesów rynku energii za pośrednictwem CSIRE zaplanowano na 1 lipca 2024 r. 

Funkcję operatora systemu informacji rynku energii (OIRE) pełnią Polskie Sieci Elektroenergetyczne (PSE). Aby uczestnicy runku energii mogli współpracować z OIRE i wymieniać informacje, konieczne jest zawarcie umowy CSIRE. Jej zakres określono w art. 11zg ustawy Prawo energetyczne.

Kto musi zawrzeć umowy CSIRE?

Obowiązek zawarcia z OIRE umowy CSIRE w celu realizacji procesów rynku energii oraz wymiany informacji rynku energii za pośrednictwem CSIRE dotyczy:

REKLAMA

  • operatorów systemu dystrybucyjnego elektroenergetycznego,
  • sprzedawców energii elektrycznej,
  • podmiotów odpowiedzialny za bilansowanie,
  • innych podmiotów realizujących procesy rynku energii lub wymieniających informacje rynku energii za pośrednictwem CSIRE:
    – podmiotów wykonujących zadania operatora rozliczeń energii odnawialnej;
    – podmiotów wykonujących działalność gospodarczą obejmującą wymianę informacji za pośrednictwem CSIRE, które są upoważnione przez użytkowników systemu elektroenergetycznego do dostępu do danych i informacji rynku energii.

Jak zawrzeć umowę CSIRE?

W pierwszej kolejności kontrahent występuje do OIRE z wnioskiem o zawarcie umowy CSIRE. Po weryfikacji otrzymanego wniosku OIRE może skontaktować się z wnioskodawcą, jeśli konieczne będzie poprawienie lub uzupełnienie złożonego dokumentu. Dalej następuje podpisanie przez kontrahenta umowy CSIRE sporządzonej na podstawie złożonego wniosku. W kolejnym kroku umowę CSIRE podpisuje OIRE i odsyła ją do kontrahenta.

Umowa CSIRE jest zawierana wyłącznie w formie elektronicznej (reguluje to ustawa), na wzorcu, który stanowi załącznik 2 do IRiESP-OIRE. To oznacza, że jej treść nie podlega negocjacjom.

Do kiedy trzeba zawrzeć umowy CSIRE?

Obowiązek zawarcia umów CSIRE z przedsiębiorstwem pełniącym funkcję operatora systemu informacji rynku energii upływa 3 kwietnia 2024 r. Termin ten wynika z ustawy i nie podlega negocjacji. Prezes URE przypomina przedsiębiorstwom energetycznym, że niewywiązanie się z ww. obowiązku podlega karze pieniężnej, której wysokość może wynieść od 10 tys. zł do 500 tys. zł.

REKLAMA

Z uwagi na czas potrzebny do sfinalizowania umowy CSIRE Polskie Sieci Elektroenergetyczne (OIRE) zachęcają do składania wniosków o zawarcie umowy przed 15 marca br.

Więcej informacji na temat umów CSIRE, a także wniosek, pełnomocnictwo do zawarcia umowy, wzór umowy oraz prezentację prawidłowego sposobu wypełniania wniosku o zawarcie umowy CSIRE można znaleźć na stronie PSE: www.pse.pl/oire/umowa-csire.

Zadania CSIRE

Centralny System Informacji Rynku Energii będzie gromadził wszystkie handlowe i techniczne informacje niezbędne do obsługi detalicznego rynku energii elektrycznej, m.in. zmiany sprzedawcy oraz dokonywania rozliczeń za sprzedaż lub dostarczanie energii. System umożliwi wykorzystanie zbieranych danych pomiarowych m.in. w celu lepszego wykorzystania energii produkowanej przez OZE.

Do pełnienia funkcji OIRE wyznaczono Polskie Sieci Elektroenergetyczne, które mają utworzyć i nadzorować Centralny System Informacji Rynku Energii. PSE będą m.in. administrowały systemem, przetwarzały wpływające do niego dane oraz opracowywały aktualizacje standardów wymiany informacji CSIRE.

Katarzyna Poprawska-Borowiec

katarzyna.borowiec@gramwzielone.pl

© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.

REKLAMA
Komentarze

Brak komentarzy
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
Wywiady