Bez tego nie będzie wirtualnego prosumenta. Jest umowa na CSIRE

Bez tego nie będzie wirtualnego prosumenta. Jest umowa na CSIRE
PSE

Na zlecenie Polskich Sieci Elektroenergetycznych (PSE) firma CGI zaprojektuje i wdroży Centralny System Informacji Rynku Energii (CSIRE). Będzie on kluczowy dla rozwoju systemu elektroenergetycznego w Polsce, który stworzy nowe możliwości m.in. dla energetyki prosumenckiej.

Polskie Sieci Elektroenergetyczne, pełniące funkcję Operatora Informacji Rynku Energii (OIRE), do którego obowiązków należy m.in. zbudowanie i uruchomienie Centralnego Systemu Informacji Rynku Energii, wybrały firmę CGI w przetargu publicznym.

PSE zapewnia, że dzięki ujednoliceniu standardów wymiany informacji przetwarzanych w CSIRE procesy zachodzące na detalicznym rynku energii elektrycznej w Polsce zostaną znacznie usprawnione i przyspieszone. System ma być jednym z niezbędnych elementów transformacji energetycznej i umożliwi rozwój nowych usług na rynku energii.

REKLAMA

Zadania CSIRE

Centralny System Informacji Rynku Energii posłuży do gromadzenia, przechowywania i przetwarzania danych dotyczących detalicznego rynku energii elektrycznej oraz realizacji procesów takich jak zmiana sprzedawcy, zarządzanie dostarczaniem energii oraz rozliczenia za sprzedaż i dostarczanie energii.

PSE podkreśla, że system CSIRE musi zapewnić najwyższy poziom ochrony danych przy jednoczesnym umożliwieniu dostępu do nich dla uprawnionych użytkowników.

REKLAMA

Uruchomienie procesów rynku energii za pośrednictwem CSIRE jest planowane na 1 lipca 2024 roku. Wcześniej sprzedawcy i dystrybutorzy energii elektrycznej muszą dostosować swoje systemy do CSIRE, zgodnie z zasadami określonymi w Standardach Wymiany Informacji CSIRE oraz Instrukcji Ruchu i Eksploatacji Sieci Przesyłowej w części dotyczącej OIRE i CSIRE. Równolegle będzie realizowany proces migracji danych niezbędnych do inicjalnego zasilenia CSIRE.

Prosument wirtualny potrzebuje CSIRE

Bez uruchomienia Centralnego Systemu Informacji Rynku Energii nie będzie możliwe m.in. prowadzenie rozliczeń w formule tzw. wirtualnego prosumenta – koncepcji, która została już zapisana w ustawie o odnawialnych źródłach energii, ale czeka na wdrożenie do połowy 2024 roku – kiedy gotowe ma być CSIRE.

Wprowadzenie do ustawy o OZE koncepcji prosumenta wirtualnego ma umożliwić „zdalne” korzystanie z energetyki prosumenckiej i pomniejszanie rachunków za energię poprzez wykupienie udziałów w instalacji wytwórczej oddalonej od punktu poboru energii. Więcej na temat wirtualnego prosumenta w artykule: Nie tylko net-billing. Od dzisiaj duże zmiany dla prosumentów.

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.