Dorota Zawadzka-Stępniak nowym prezesem NFOŚiGW

Dorota Zawadzka-Stępniak nowym prezesem NFOŚiGW
Paulina Hennig-Kloska, Dorota Zawadzka-Stępniak

Minister klimatu i środowiska Paulina Hennig-Kloska wręczyła nominację na prezesa Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Funduszem pokieruje Dorota Zawadzka-Stępniak.

Dorota Zawadzka-Stępniak zwyciężyła w procesie rekrutacyjnym organizowanym przez Radę Nadzorczą Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarski Wodnej. Dzisiaj minister klimatu i środowiska Paulina Hennig-Kloska wręczyła nominację Dorocie Zawadzkiej-Stępniak, która stanowisko prezesa NFOŚiGW obejmie od poniedziałku 18 marca.

Jak przekazał resort klimatu, od czerwca 2022 r. Dorota Zawadzka-Stępniak pełniła funkcję dyrektorki Biura Ochrony Powietrza i Polityki Klimatycznej w Urzędzie Miasta Stołecznego Warszawy. Była odpowiedzialna m.in. za wdrażanie dwóch miejskich programów dotacji (na modernizację kotłowni oraz odnawialne źródła energii), rozwijanie systemu monitoringu jakości powietrza oraz wdrażanie Zielonej Wizji Warszawy i europejskiej misji 100 neutralnych klimatycznie i inteligentnych miast do 2030 r.

REKLAMA

Doświadczenie w sektorze klimatycznym

W latach 2020-2022 Dorota Zawadzka-Stępniak była dyrektorką Departamentu Energii i Zmian Klimatu w Konfederacji Lewiatan. Należała do grup roboczych ds. energii i klimatu w BusinessEurope oraz Zespołu ds. polityki gospodarczej i rynku pracy Rady Dialogu Społecznego. Wspierała przedsiębiorców prywatnych w realizacji wyzwań strategicznych i regulacyjnych wynikających z Europejskiego Zielonego Ładu.

Wcześniej, pracując na stanowisku dyrektorki w PwC Advisory (2016-2019), zajmowała się doradztwem biznesowym w zakresie pozyskiwania funduszy z międzynarodowych instytucji finansowych. W latach 2014-2015 była zastępcą prezesa zarządu w NFOŚiGW, gdzie zarządzała programami wsparcia finansowego projektów m.in. z obszaru efektywności energetycznej, OZE, ochrony powietrza, ochrony przyrody i edukacji ekologicznej.

Przed dołączeniem do NFOŚiGW odpowiadała za działania komunikacyjne w zakresie polityki środowiskowej w Fundacji WWF Polska (2013-2014).

REKLAMA

Wcześniej (2008-2013), pracując w Ministerstwie Środowiska, była odpowiedzialna za kreowanie polityki ochrony powietrza i polityki klimatycznej oraz prowadzenie w imieniu Rządu RP negocjacji międzynarodowych sprzedaży polskiej nadwyżki jednostek Kioto.

Wykształcenie

Dorota Zawadzka-Stępniak jest stypendystką Fundacji prof. Macieja Nowickiego i Fundacji Deutsche Bundesstiftung Umwelt dla najlepszych absolwentów w dziedzinie ochrony środowiska, absolwentką 29 Szkoły Liderów Politycznych oraz absolwentką Game Changers Academy Master of Business Change – kompleksowego, rocznego programu liderskiego wzmacniającego umiejętności zarządzania zmianą i samoświadomość managerską.

Dorota Zawadzka-Stępniak jest absolwentką Wydziału Inżynierii Środowiska Politechniki Warszawskiej oraz Podyplomowego Studium Administrowania Funduszami Unijnymi w Szkole Głównej Handlowej.

Jestem gotowa na to ważne dla Polski i dla mnie osobiście wyzwanie. Zdaję sobie sprawę, jak wiele zadań przede mną, ale jestem przekonana, że moja wiedza i doświadczenie pomoże w realizacji celów wyznaczanych przez społeczeństwo, Ministerstwo Klimatu i Środowiska oraz Unię Europejską. Będę z zespołem dbała o to, aby jak najefektywniej wykorzystać środki publiczne na działania prośrodowiskowe i proklimatyczne w Polsce – komentuje Dorota Zawadzka-Stępniak.

Na początku zeszłego miesiąca wybrani zostali wiceprezesi nowego zarządu NFOŚiGW. Zostali nimi Robert Gajda, Paweł Augustyn oraz Józef Matysiak. Więcej na ich temat w artykule: Nowi wiceprezesi NFOŚiGW. Na prezesa poczekamy.

redakcja@gramwzielone.pl

© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.