REKLAMA
 
REKLAMA

Miniciepłownia geotermalna w polskim kurorcie

Miniciepłownia geotermalna w polskim kurorcie
fot. ECO SA

Dolnośląskie uzdrowisko będzie korzystało z geotermii. Spółka ECO Jelenia Góra rozwija inwestycje w odnawialne źródła energii i ciepła.

Lokalne możliwości geologiczne pozwoliły spółce ECO SA sięgnąć po ciepło geotermalne. Jak informuje firma ECO Jelenia Góra, zbudowana „miniciepłownia geotermalna” ma moc 200 kW. Powstała w porozumieniu z Uzdrowiskiem Cieplice, które jest użytkownikiem odwiertu geotermalnego C-1 na terenie Jeleniej Góry-Cieplic. W ubiegłym roku ECO Jelenia Góra zabudowała węzeł geotermalny w obiekcie uzdrowiska przy ul. Ściegiennego 2.

Ideą pracy węzła geotermalnego jest zmiana parametrów wody sieciowej w wymienniku płytowym poprzez wykorzystanie temperatury wody geotermalnej użytkowanej przez uzdrowisko po jej schłodzeniu do zabiegów leczniczych i w instalacji ciepłej wody – mówi Katarzyna Graboś, prezes zarządu ECO Jelenia Góra.

REKLAMA

Jak pozyskiwane jest ciepło z geotermii

Jak wyjaśnia inwestor, węzeł geotermalny pozwala na przetworzenie ciepła z wody geotermalnej o strumieniu 6 m3/h i temperaturze 80 st. C na cele podgrzania nośnika ciepła w sieci ciepłowniczej o 5 st. C w okresie zimowym (70/75 st. C) i o 24 st. C w okresie letnim (46/70 st. C). „Zasada działania węzła odzysku ciepła polega na podgrzewie powrotu wody sieciowej i skierowaniu go do sieci ciepłowniczej. Pomiar ciepła wprowadzonego do sieci ciepłowniczej odbywa się za pomocą ultradźwiękowego licznika ciepła, który jest podstawą do rozliczeń miedzy Uzdrowiskiem Cieplice a ECO Jelenia Góra” – podaje spółka.

Parametry obliczeniowe miniciepłowni geotermalnej w Jeleniej Górze dla wody sieciowej to:

  • 70/75 st. C dla okresu zimowego,
  • 46/70 st. C dla okresu letniego.

Parametry obliczeniowe dla wody geotermalnej to:

REKLAMA

  • 80/75 st. C dla okresu zimowego,
  • 80/52 st. C dla okresu letniego,
  • 80/60 st. C dla okresu przejściowego.

Od października 2023 r. do końca lutego 2024 r. wprowadziliśmy do systemu ciepłowniczego blisko 700 GJ zielonej energii, a przewidywana ilość ciepła możliwa do pozyskania z wody geotermalnej w miesiącach letnich to ponad 100 GJ na miesiąc – wylicza Katarzyna Graboś.

Ciepło pozyskiwane z wód geotermalnych przez ECO Jelenia Góra –  za pomocą zabudowanych urządzeń węzła geotermalnego, które służą do przetwarzania ciepła – jest nowym źródłem ciepła (OZE) zasilającym sieć ciepłowniczą. Jak zapewnia spółka, zamontowane urządzenia zapewniają prawidłową i ciągłą współpracę z jej systemem ciepłowniczym w celu przesyłu i dystrybucji ciepła na potrzeby odbiorców. Obecnie ECO Jelenia Góra proceduje w Urzędzie Regulacji Energetyki wniosek o zmianę koncesji w tym zakresie.

W planach wysokotemperaturowa pompa ciepła

ECO Jelenia Góra widzi możliwość rozbudowy węzła geotermalnego o wysokotemperaturową pompę ciepła. Pozwoliłoby to na uzyskanie blisko 1,2 MW mocy cieplnej zielonej energii dla systemu ciepłowniczego w Jeleniej Górze.

Projekt jest rozwojowy, kluczową sprawą pozostaje jednak finansowanie inwestycji w ozowe źródła ciepła jako istotnego kierunku transformacji całego sektora ciepłowniczego – wskazuje Katarzyna Graboś.

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.

REKLAMA
Komentarze

6 m3/h ciepła toż to demon mocy😊

aby podgrzac 6m3 wody o temp. 10 st. C do 80 st. C w ciagu 1 h, potrzeba grzalki 0,5 MW. a wiec 500kWh.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA