Konieczne działanie producentów energii w związku z ujemnymi cenami

W kwietniu były cztery dni, w których przez przynajmniej 6 godzin zanotowano ujemne ceny energii elektrycznej na Towarowej Giełdzie Energii. W związku z tym Urząd Regulacji Energetyki przypomina o obowiązku wytwórców energii z OZE.
Na Towarowej Giełdzie Energii (TGE) w kwietniu br. łącznie przez 29 godzin odnotowano ujemne ceny energii elektrycznej. Sytuacja, w której ujemne ceny występowały przez minimum 6 kolejnych godzin, wystąpiła w dniach 5, 6, 13 oraz 27 kwietnia, co ma istotne konsekwencje dla wytwórców energii odnawialnej objętych systemem świadectw pochodzenia (zielonych certyfikatów).
Prezes Urzędu Regulacji Energetyki (URE) przypomina, że w pewnych okolicznościach wytwórcy energii ze źródeł odnawialnych muszą skorygować swoje wnioski o wydanie zielonych certyfikatów. Świadectwo pochodzenia nie przysługuje bowiem dla energii elektrycznej wytworzonej w instalacji OZE w godzinach dostawy, dla których średnie ważone wolumenem transakcji giełdowych ceny energii z rynku dnia następnego przez co najmniej 6 kolejnych godzin były niższe niż 0 zł/MWh. Ponieważ taka sytuacja wystąpiła w kwietniu 2025 r. aż czterokrotnie, wytwórcy mają obowiązek złożenia korekty wniosków o wydanie świadectw, w których okres wytwarzania obejmuje kwiecień.
Prezes URE informuje jednocześnie, że dla energii wytworzonej od 1 kwietnia obowiązuje nowy wzór wniosku.
Ujemne ceny energii w kwietniu
W kwietniu w następujących dniach i godzinach średnie ważone wolumenem transakcji giełdowych ceny energii z rynku dnia następnego były niższe niż 0 zł/MWh przez co najmniej 6 kolejnych godzin:
- 5 kwietnia od 11.00 do 17.00 – przez 6 godzin,
- 6 kwietnia od 9.00 do 17.00 – przez 8 godzin,
- 13 kwietnia od 10.00 do 17.00 – przez 7 godzin,
- 27 kwietnia od 9.00 do 17.00 – przez 8 godzin.
Wobec tego we wnioskach o wydanie świadectwa pochodzenia, w których okres wytwarzania obejmuje kwiecień 2025 r., wytwórcy powinni w pkt 5 odjąć od ogólnego wolumenu energii dostarczonej w tym okresie jej ilość wytworzoną w ww. przedziałach godzinowych.
Wyliczenie wielkości korekty
Jak wskazuje Prezes URE, dla instalacji OZE, które umożliwiają ustalenie ilości energii wytworzonej w przedziałach godzinowych, za podstawę skorygowania wniosku należy przyjąć wskazania urządzenia pomiarowo-rozliczeniowego tej instalacji. Jeżeli zaś takiej możliwości nie ma, podstawą korekty powinna być ilość energii, jaka mogłaby zostać wytworzona w danej instalacji w czasie wystąpienia cen ujemnych – przy założeniu, że pracowała ona w tym czasie z mocą zainstalowaną.
Wytwórców, którzy nie skorygują ilości energii wytworzonej w okresie występowania cen ujemnych, Prezes URE wezwie do nadesłania korekty wniosku. To z dużym prawdopodobieństwem wydłuży czas trwania postępowania w sprawie wydania zielonych certyfikatów.
Spadki cen energii w notowaniach spotowych na TGE poniżej 0 zł/MWh mogą występować coraz częściej przy stale rosnącej liczbie nowych instalacji OZE przyłączanych do krajowego systemu elektroenergetycznego. Urząd Regulacji Energetyki podkreśla, że wobec tego konieczne jest bieżące monitorowanie tych notowań przez wytwórców energii korzystających z systemu świadectw pochodzenia. Ponadto regulator zachęca do śledzenia komunikatów publikowanych w serwisie URE i na stronie Polskich Sieci Elektroenergetycznych.
redakcja@gramwzielone.pl
© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.
Jeszcze więcej jest potrzebnych farm foto, na każdym domu aby były panele foto, wszystkie planowane inwestycje foto jak się oddadzą to będzie eldorado, przez cały m-c ceny ujemne, czyli w konsekwencji konsument dostanie kasę za to że bierze prąd 🙂