Zielona Góra stawia na zieloną energię

W Zielonej Górze podpisano list intencyjny dotyczący współpracy na rzecz rozwoju odnawialnych źródeł energii w systemie ciepłowniczym miasta. Inicjatywa łączy cztery podmioty – to PGE Energia Ciepła, Elektrociepłownia „Zielona Góra”, Miasto Zielona Góra oraz Zielonogórskie Wodociągi i Kanalizacja.
Zgodnie z treścią listu intencyjnego celem współpracy jest ocena możliwości technicznych i ekonomicznych związanych z dostarczaniem ciepła mieszkańcom Zielonej Góry z wykorzystaniem efektywnych systemów energetycznych, zgodnie z unijną dyrektywą dotyczącą efektywności energetycznej. Partnerzy deklarują również chęć zwiększenia udziału odnawialnych źródeł energii w miejskim systemie ciepłowniczym.
Cel – dekarbonizacja elektrociepłowni
Jak informuje PGE Energia Ciepła, spółka realizuje program dekarbonizacji, który zakłada stopniowe wycofywanie się z wykorzystywania paliw kopalnych w produkcji ciepła i energii elektrycznej w zielonogórskiej elektrociepłowni. Działania te mają również na celu ograniczenie kosztów związanych z emisją gazów cieplarnianych. Przedstawiciele firmy wskazują, że współpraca z władzami miasta i lokalnymi przedsiębiorstwami pozwoli lepiej przygotować przyszłe inwestycje i zoptymalizować ich koszty.
Elektrociepłownia „Zielona Góra” jest jedynym dostawcą ciepła sieciowego dla ponad 60 tys. mieszkańców miasta. Przedsiębiorstwo podkreśla znaczenie dostosowania się do nadchodzących wymagań unijnych. Już dziś zakład przekracza progi efektywności energetycznej – wytwarza ponad 90% ciepła w skojarzeniu z produkcją energii elektrycznej, podczas gdy wymóg unijny wynosi 75%.
Jednak od 2035 r. co najmniej połowa ciepła dostarczanego odbiorcom końcowym będzie musiała pochodzić ze źródeł odnawialnych lub ciepła odpadowego. W związku z tym spółka rozpoczyna prace analityczne nad wykorzystaniem regionalnych zasobów do produkcji ciepła.
Władze Zielonej Góry deklarują, że zapewnienie bezpieczeństwa energetycznego mieszkańców to priorytet. Współpraca z sektorem energetycznym ma prowadzić do zwiększenia samowystarczalności miasta i zapewnienia stabilnych dostaw ciepła zgodnych z normami unijnymi i krajowymi.
Ciepło ze ścieków?
Zielonogórskie Wodociągi i Kanalizacja zapowiedziały, że pierwszym krokiem w realizacji porozumienia będzie analiza możliwości odzyskiwania ciepła ze ścieków komunalnych. Tego typu projekt mógłby w przyszłości stanowić trwałe wsparcie dla miejskiego systemu ciepłowniczego.
Strony porozumienia zobowiązały się do prowadzenia dalszych analiz formalnych, prawnych, technicznych i ekonomicznych, które pozwolą określić realne możliwości wykorzystania odnawialnych źródeł energii w regionie. Decyzje inwestycyjne będą podejmowane na podstawie wyników tych analiz, w tym oceny okresu zwrotu i dostępności środków finansowych.
Elektrociepłownia „Zielona Góra” to producent i dystrybutor ciepła i energii elektrycznej w mieście, który opiera swoją działalność głównie na niskoemisyjnym bloku gazowo-parowym. PGE Energia Ciepła z Grupy PGE, do której należy elektrociepłownia, to największy w kraju producent ciepła i energii elektrycznej w kogeneracji. Spółka posiada 16 elektrociepłowni i obsługuje duże polskie miasta, realizując strategię transformacji w kierunku nisko- i zeroemisyjnych źródeł energii.
Katarzyna Poprawska-Borowiec
katarzyna.borowiec@gramwzielone.pl
© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.