REKLAMA
 
REKLAMA

Zmiany dla producentów zielonej energii. Nowe zasady przyłączeń komercyjnych

Zmiany dla producentów zielonej energii. Nowe zasady przyłączeń komercyjnych
Fot. Gramwzielone.pl (C)

Energa-Operator uruchomiła rozwiązania umożliwiające podłączenie instalacji odnawialnych źródeł energii wymagających rozbudowy sieci wysokiego napięcia. W webinarium zorganizowanym przez operatora, które dotyczyło nowych zasad przyłączania OZE i magazynów energii na zasadach komercyjnych, udział wzięło blisko 200 uczestników.

Energa-Operator umożliwiła inwestorom OZE i magazynów energii przyłączanie ich instalacji do sieci elektroenergetycznej nawet wtedy, gdy wymagają one rozbudowy lub modernizacji sieci wysokiego napięcia – co dotąd było trudne lub niemożliwe z powodów ekonomicznych. Do tej pory, jeśli przyłączenie instalacji do sieci wymagało np. przebudowy linii wysokiego napięcia, takie projekty często nie były realizowane, bo nie mieściły się w planach rozwoju sieci, a operatorzy nie mogli ponosić ich kosztów.

Teraz Energa umożliwia tzw. przyłączenia komercyjne, co oznacza, że to inwestor (czyli np. firma budująca farmę fotowoltaiczną lub wiatrową) może sfinansować potrzebną rozbudowę sieci, nawet jeśli projekt nie był wcześniej przewidziany w oficjalnych planach. Dzięki temu mogą powstać duże źródła energii odnawialnej lub magazyny energii, które wcześniej nie miały szans na przyłączenie.

REKLAMA

Usprawnienie procesu przyłączeniowego

Podczas webinarium zorganizowanego przez Energę przedstawiono szczegóły dotyczące nowej procedury, która – według przedstawicieli spółki – ma na celu usprawnienie procesu przyłączeniowego i dostosowanie go do aktualnych realiów rynkowych i technologicznych. Nowe rozwiązania mają również umożliwić realizację wielu projektów, które wcześniej nie mogłyby zostać zrealizowane ze względu na ograniczenia ekonomiczne.

Jak podkreślił Grzegorz Kuczkowski, dyrektor Departamentu Majątku Sieciowego w Enerdze-Operatorze, procedura komercyjnych przyłączeń otwiera nowe możliwości dla inwestorów planujących budowę instalacji OZE i magazynów energii.

REKLAMA

Do tej pory przyłączenia na zasadach komercyjnych były realizowane głównie w ramach budowy rozdzielni sieciowych 110 kV. W tym trybie Energa-Operator przyłączyła źródła o łącznej mocy 67,9 MW, przy szacunkowej wartości inwestycji wynoszącej blisko 40 mln zł. Obecnie spółka zawarła lub prowadzi procedowanie umów komercyjnych dla projektów o łącznej mocy przekraczającej 280 MW, a przewidywane nakłady inwestycyjne sięgają około 115 mln zł.

Sebastian Bucholz, kierownik Biura Przyłączeń i Rozwoju, podkreślił, że uczestnicy webinarium wykazali duże zainteresowanie tematem i zadawali pytania m.in. o kwestie finansowania, integracji rozbudowanej sieci z modelami obliczeniowymi Krajowego Systemu Elektroenergetycznego (KSE), a także o treść komercyjnych porozumień i umów.

Zmiany wprowadzone przez Energę-Operatora są wynikiem dialogu z przedstawicielami branży OZE i magazynowania energii, który zainicjował Prezes Urzędu Regulacji Energetyki w 2024 r. Proces ten był koordynowany przez Polskie Towarzystwo Przesyłu i Rozdziału Energii Elektrycznej (PTPiREE). Nowe zasady mają się przyczynić do intensyfikacji rozwoju źródeł odnawialnych przyłączanych do sieci wysokiego napięcia.

Katarzyna Poprawska-Borowiec

katarzyna.borowiec@gramwzielone.pl

© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.

REKLAMA
Komentarze

Brak komentarzy
 
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA