Ukraina wdroży nowy mechanizm wsparcia OZE. Ma zapewnić minimalną cenę energii

Ukraina wdroży nowy mechanizm wsparcia OZE. Ma zapewnić minimalną cenę energii
Gramwzielone.pl (C) 2025 / wygenerowano za pomocą Google Gemini

Ukraina pracuje nad stworzeniem zachęt, które skłonią inwestorów do budowy nowych mocy w energetyce odnawialnej. Kluczowe gwarancje, niezbędne do uzyskania finansowania bankowego i rozpoczęcia inwestycji, ma zapewnić nowy mechanizm opracowany we współpracy z Komisją Europejską i Europejskim Bankiem Odbudowy i Rozwoju.

Podczas konferencji poświęconej odbudowie Ukrainy, która odbyła się w ubiegłym tygodniu w Rzymie, strona ukraińska, przedstawiciele Komisji Europejskiej oraz Europejskiego Banku Odbudowy i Rozwoju ogłosili uruchomienie nowego mechanizmu wsparcia inwestycji w sektorze odnawialnych źródeł energii w Ukrainie.

Czym jest mechanizm URMM?

Nowy mechanizm, określany jako URMM (Ukraine Renewable Energy Risk Mitigation Mechanism), ma zachęcić inwestorów do budowy odnawialnych źródeł energii. Będzie to możliwe dzięki długookresowym gwarancjom odkupu oraz minimalnej, gwarantowanej cenie energii. Dzięki tym rozwiązaniom inwestorzy mają zyskać zdolność kredytową, niezbędną do uruchomienia nowych instalacji OZE. Projekty, które otrzymają dostęp do gwarancji w ramach mechanizmu URMM, będą wybierane w drodze aukcji.

REKLAMA

W proces pozyskania funduszy, które zabezpieczą działanie URMM, zaangażował się Europejski Bank Odbudowy i Rozwoju (EBOiR). Komisja Europejska zadeklarowała przekazanie na ten cel 180 mln euro, a środki na uruchomienie URMM przekaże też Holandia, dokładając 12 mln euro. Przekazanie kolejnych funduszy mają rozważać Niemcy, Norwegia, Szwecja i Szwajcaria.

Ukraińskie stowarzyszenie branży wiatrowej UWEA (Ukrainian Wind Energy Association) podkreśla, że mechanizm URMM powinien przywrócić zaufanie inwestorów do ukraińskiego rynku OZE i napędzić nowe inwestycje.

UWEA zaznacza, że nowa inicjatywa jest zgodna z szerszymi reformami podejmowanymi przez Ukrainę w ramach procesu akcesji do struktur Unii Europejskiej oraz wdrażania europejskich standardów energetycznych i środowiskowych.

EBOiR pożyczy pieniądze na małe generatory gazowe

Europejski Bank Odbudowy i Rozwoju, który od rozpoczęcia rosyjskiej agresji zainwestował w Ukrainie już 7,2 mld euro, angażuje się także w inne projekty w ukraińskim sektorze energetycznym. Podczas konferencji w Rzymie EBOiR podpisał z ukraińskim przedsiębiorstwem Ukrnafta umowę zakładającą przyznanie pożyczki w wysokości 160 mln euro na rozwój rozproszonej generacji gazowej o łącznej mocy 250 MW.

REKLAMA

To kolejna tego rodzaju umowa. Wcześniej Ukrnafta otrzymała na ten sam cel pożyczkę w wysokości 80 mln euro. Ma ona zostać wykorzystana do budowy małych generatorów gazowych o jednostkowej mocy do 10 MW. Ich łączna moc powinna wynieść około 100 MW.

Ukraina inwestuje w OZE mimo wojny

Mimo trudnej sytuacji, w jakiej znalazł się ukraiński sektor energetyczny po rozpoczęciu rosyjskiej agresji, w Ukrainie podejmowane są nowe inwestycje w OZE.

Niedawno informowaliśmy o zabezpieczeniu finansowania przez lokalnego dewelopera na budowę farmy wiatrowej koło Lwowa, a także o trwającej na południu Ukrainy budowie jednej z największych lądowych farm wiatrowych w Europie. Stojąca za tą inwestycją ukraińska grupa energetyczna DTEK buduje w Ukrainie także magazyny energii o docelowej mocy 200 MW.


Piotr Pająk

piotr.pajak@gramwzielone.pl

© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.