Państwowe koncerny energetyczne mają inwestować w innowacje

Państwowe koncerny energetyczne mają inwestować w innowacje
Minister Dawid Jackiewicz. Fot. Ministerstwo Rozwoju

Taką deklarację złożył minister skarbu państwa Dawid Jackiewicz. Tauron, Energa czy Enea już podają, ile funduszy przeznaczą na ten cel.

W rozmowie z Polską Agencją Prasową minister Jackiewicz poinformował, że dzięki zaangażowaniu spółek Skarbu Państwa „startupy będą mogły rozwijać swoje pomysły w oparciu o nowe technologie czy modele biznesowe, a duże firmy korzystać z pomysłów nieobciążonych korporacyjnym balastem„.

W efekcie nowej strategii resortu skarbu państwa, który chce wspierać innowacyjność poprzez inwestycje państwowych spółek, w najbliższych latach mają one wydać na projekty innowacyjne kilka miliardów złotych.

REKLAMA

Ministerstwo Skarbu Państwa przedstawiło niedawno założenia projektu StartInPoland, który ma stanowić zbór regulacji, w tym prawnych i finansowych, skierowanych do start-upów.

– Przewiduje zaangażowanie spółek Skarbu Państwa oraz średnich i dużych firm z polskim kapitałem. Chodzi o to by start-upy mogły rozwijać swoje pomysły w oparciu o nowe technologie czy modele biznesowe, a duże przedsiębiorstwa podejmowały działalność innowacyjną i współpracowały z nimi. Jego celem jest stworzenie programu akceleracyjnego w Europie Środkowej. Wybór inwestycji będzie dokonywany z uwzględnieniem opinii inwestorów oraz celów innowacyjnych spółek Skarbu Państwa.W ciągu roku zostaną wybrane placówki, a podjęte działania w perspektywie 2 lat mają przyczynić się do wykreowania nowego polskiego produktu. Przewiduje się, że ok. 40 nowych firm zwiększy skalę swojej działalności poprzez zamówienia publiczne oraz wzrost eksportu – komentuje serwis prasowy MŚP.

REKLAMA

Jak podaje PAP, w programie wsparcia innowacyjności mają wziąć udział m.in. państwowe koncerny energetyczne.

Enea ma na ten cel przeznaczyć kilkadziesiąt milionów złotych w ciągu najbliższych czterech lat – m.in. poprzez inwestycje kapitałowe w projekty start-upów.

Tauron chce plany inwestycji w innowacje zawrzeć w przygotowywanej strategii, którą ma przedstawić w pierwszej połowie br. W planach Taurona jest m.in. realizacja projektu Smart City Wrocław, a także uruchomienie pilotażowej instalacji fotowoltaicznej współpracującej z elektrownią wodną Taurona na Nysie Kłodzkiej.

Z kolei Energa ma wydać w tym roku na innowacyjne projekty podobną sumę jak w poprzednich trzech latach, gdy wydawała na ten cel średnio po ok. 170-180 mln zł. Koncern energetyczny z Gdańska ma się skupić w tym zakresie na rozwiązaniach z zakresu inteligentnych sieci, wytwarzania, magazynowania i zarządzania energią  czy elektrycznej mobilności.

Zgodnie z planami resortu, przedsiębiorstwa inwestujące w innowacje będą mogły liczyć na ulgi podatkowe, a także zostanie opracowany konkurs  na najciekawsze rozwiązanie dla spółek Skarbu Państwa oraz małych i średnich przedsiębiorstw, który będzie adresowany do młodych przedsiębiorców z Polski i z zagranicy – w pierwszej kolejności Europy Środkowej i Wschodniej. 

gramwzielone.pl