Komentarze polskiego rządu po podpisaniu porozumienia klimatycznego
W piątek w Nowym Jorku premier Beata Szydło podpisała paryskie porozumienie klimatyczne – zobowiązujące państwa sygnatariuszy do podjęcia działań na rzecz walki ze zmianami klimatu. W komentarzach na temat działań, które podejmie polski rząd, aby realizować porozumienie paryskie, premier Beata Szydło nie wspomniała o rozwoju odnawialnych źródeł energii, natomiast zapowiedziała m.in. rozwijanie górnictwa w oparciu o nowoczesne technologie.
Komentując piątkowe wydarzenie Kancelaria Premiera RP ocenia, że wynegocjowane w grudniu w Paryżu porozumienie klimatyczne, które teraz podpisała w Nowym Jorku premier Beata Szydło, to sukces polskiego rządu, ponieważ „polskiej delegacji udało się przeforsować swoje najważniejsze postulaty, a na dodatek stały się one jednymi z głównych punktów porozumienia klimatycznego wieńczącego szczyt”.
– To jest dobre porozumienie dla Polski. Znalazły się w nim wszystkie postulaty, na których nam zależało. Przede wszystkim to, że specyfika gospodarek narodowych będzie ciągle brana pod uwagę – powiedziała premier Beata Szydło dziennikarzom przed podpisaniem porozumienia.
– Po podpisaniu trzeba wprowadzić te zapisy w życie. Tu jest jeszcze ważna kwestia, o której nie możemy zapominać, jeżeli chodzi o Polskę: kwestia lasów. To jest porozumienie, które spełnia nasze oczekiwania – dodała. – Możemy dzisiaj powiedzieć, że wracamy do polityki klimatycznej, która z jednej strony ma chronić klimat, bo na tym wszystkim zależy i zdajemy sobie sprawę z tych wyzwań, a z drugiej strony jest to polityka bardzo rozsądna, która dla Polski jest gwarancją tego, że nie będziemy mieli w tej chwili dylematów, czy wdrażać politykę klimatyczną, która uderza w naszą gospodarkę – podkreśliła szefowa polskiego rządu.
Jak informuje Kancelaria Premiera RP, Beata Szydło zaznaczyła, że „zgoda na zachowanie specyfiki gospodarek narodowych nie oznacza, że Polska nie będzie zobowiązana do wprowadzania nowoczesnych technologii”.
– Zobowiązujemy się do tego, żeby chronić klimat, żeby prowadzić politykę rozsądną, racjonalną, ale my mówimy, że polityka klimatyczna ma być polityką, która wychodzi naprzeciw oczekiwaniom poszczególnych państw. Będziemy na pewno promowali te wszystkie działania, które chronią klimat, przy zachowaniu specyfiki naszych gospodarek. Jeżeli mówimy o przemyśle wydobywczym, górnictwie, które budzi zawsze tutaj emocje, mówimy – tak chcemy rozwijać górnictwo w oparciu o nowoczesne technologie – powiedziała premier Beata Szydło.
Kancelaria premiera w komunikacie prasowym ocenia porozumienie paryskie jako „ambitne, sprawiedliwe oraz uwzględnia najważniejsze interesy Polski”.
– Porozumienie, uwzględniając postulaty delegacji polskiego rządu, nie oznacza eliminacji paliw kopalnych, ale rozwój nowych, niskoemisyjnych technologii oraz realizację potencjału w zakresie pochłaniania emisji dwutlenku węgla m.in. poprzez liczne w Polsce lasy. Co ważne, państwa – strony porozumienia będą mogły realizować działania zmierzające do redukcji emisji gazów cieplarnianych przy poszanowaniu swojej specyfiki społeczno-gospodarczej. Polską specyfiką jest węgiel kamienny. Globalny zasięg tego porozumienia (w odróżnieniu od Protokołu z Kioto) zapewnia, że działania redukujące emisje nie będą jednostronne – oprócz Unii Europejskiej porozumienie obejmuje także inne najważniejsze światowe gospodarki, takie jak USA, czy Chiny, co zapewnia ochronę polskiej gospodarki przed utratą konkurencyjności na światowym rynku – czytamy w komunikacie polskiego rządu.
Podczas paryskiej konferencji COP21 premier Beata Szydło zadeklarowała, że będziemy uczestniczyć w tzw. zielonym funduszu klimatycznym wpłacając na ten cel 8 mln dolarów do 2020 r. Kancelaria premiera RP dodaje, że „porozumienie nie rodzi także dla Polski zobowiązań finansowych związanych z pomaganiem innym krajom w walce ze zmianami klimatu, a nasza działalność w tym zakresie będzie dobrowolna”.
red. gramwzielone.pl