Samsung wchodzi na chiński rynek magazynów energii

Samsung wchodzi na chiński rynek magazynów energii
Fot. Samsung SDI

Magazynowanie energii. Koreański potentat Samsung wchodzi, jako jedna z pierwszych zagranicznych firm, na chiński rynek magazynowania energii ze źródeł odnawialnych. W tym celu Koreańczycy nawiążą współpracę z jednym z chińskich producentów inwerterów fotowoltaicznych.

Samsung i chiński Sungrow utworzyły joint-venture o nazwie Sungrow-Samsung SDI Energy Storage Power Supply, którego budżet ustalono na 170 mln dolarów i które ma wspólnie oferować technologię magazynowania energii  na rynku chińskim.

Celem tego przedsięwzięcia jest roczna sprzedaż magazynów energii o łącznej mocy 2 GWh. Obie firmy poinformowały od razu o zawarciu pierwszych kontraktów zakładających sprzedaż magazynów energii o pojemności 10 MWh i 8 MWh.

REKLAMA

Samsung będzie odpowiadać za dostarczenie baterii litowo-jonowych i systemów zarządzania energią.

Sungrow to jeden z czołowych chińskich producentów inwerterów, oferujący rozwiązania dla różnych segmentów rynku PV. Firma zapewnia, że łączna moc jej zainstalowanych inwerterów przekracza 20 GW. Sungrow chwali się ponadto, że posiada obecnie 30-procentowy udział w rynku inwerterów w Chinach i 20-procentowy udział w rynku niemieckim za rok 2015.

REKLAMA

Na rynku niemieckim Samsung zawarł zresztą podobne porozumienie pod koniec ubiegłego roku z koncernem energetycznym E.ON. Więcej na ten temat w artykule: Sojusz gigantów na rynku magazynowania energii.

Samsung poinformował także ostatnio o planach zakupu udziałów w chińskiej firmie BYD zajmującej się produkcją elektrycznych aut. Szczegóły tej transakcji nie zostały jednak jeszcze dopięte.

Koreański koncern dostarcza już swoje baterie chińskim producentom aut elektrycznych. Ostatnio jednak – mimo posiadania fabryki baterii w Chinach – Samsung został usunięty przez chińskie władze z listy firm mogących dostarczać baterie do aut elektrycznych, których zakup jest objęty rządowymi preferencjami.

W 2015 r. Samsung uruchomił w Chinach swoją pierwszą fabrykę baterii. W fabryce w chińskim Xi’an ma powstawać rocznie ok. 40 tys. zestawów baterii do elektryków. W sumie w Xi’an Samsung ma zainwestować do 2020 r. 600 mln USD.

Także w ubiegłym roku, podczas targów branży solarnej Intersolar Europe, które odbywają się w Monachium, Samsung zaprezentował dwa systemy przeznaczone do magazynowania energii z domowych instalacji fotowoltaicznych (na zdjęciu) – o pojemności 5,5 kWh lub 8 kWh, składające się z zestawu baterii litowo-jonowych i inwertera. Samsung wskazuje na wysoką wydajność ze względu na funkcjonowanie w trybie prąd stałego (DC), bez konwertowania na prąd przemienny.

gramwzielone.pl