Korea Płd. zaczyna zarabiać na eksporcie technologii OZE

Korea Płd. zaczyna zarabiać na eksporcie technologii OZE
Fot. futureatlas.com, flickr cc

Rozwój nowych technologii w sektorze czystej energii zaczyna przynosić coraz większe korzyści koreańskiej gospodarce. Rząd Korei Południowej pochwalił się świetnymi wskaźnikami wzrostu eksportu czystych technologii. 

Rząd Korei Płd. podał, że eksport koreańskich produktów dla globalnej branży fotowoltaicznej wzrósł w ciągu pierwszych siedmiu miesięcy 2016 r., w ujęciu rok do roku, aż do 46,7 proc., sięgając poziomu 2,01 mld dolarów.

Koreańska firma Hanwha Q-Cells (kilka lat temu przejęła czołowego producenta modułów PV z Niemiec, firmę Q-Cells) to obecnie jeden z największych producentów modułów fotowoltaicznych na świecie. Aktywny na rynku producentów modułów PV jest również inny koreański koncern LG.

REKLAMA

Z kolei eksport koreańskich magazynów energii wzrósł w tym samym czasie aż o 87 proc. w ujęciu rok do roku, sięgając poziomu 163 mln dolarów.

Na globalnym rynku baterii produkowanych na potrzeby rynku samochodów elektrycznych, ale mających również zastosowanie w magazynach energii, dominującą rolę odgrywają koreańskie Samsung i LG. Obie firmy sygnalizują ulokowanie produkcji baterii również w Europie. Pierwsza z tych firm zapowiedziała uruchomienie fabryki baterii na Węgrzech, a druga ma rozważać podobną inwestycję pod Wrocławiem, gdzie produkują już inne firmy z grupy LG.

REKLAMA

Rozwój koreańskiego przemysłu OZE w najbliższych latach powinna napędzić polityka Seulu. Kilka tygodni temu koreański rząd zapowiedział, że do roku 2020 przeznaczy na OZE około 42 bln wonów, co ma skutkować inwestycjami w moce rzędu 13 GW. W tej sumie około 4,5 bln wonów ma wesprzeć budowę magazynów energii.

Jednocześnie Seul podniósł cel w zakresie udziału OZE w krajowym miksie energii do roku 2020 do poziomu 7 proc. Potencjał odnawialnych źródeł energii w Korei Południowej na koniec ubiegłego roku wynosił około 3,17 GW (dane Międzynarodowej Agencji Energii Odnawialnej). 

Rząd Korei Płd. zapowiada ponadto wprowadzenie ułatwień w produkcji energii przez osoby fizyczne, które zyskają prawo do odsprzedaży niewykorzystanych nadwyżek. Utrzymany ma być natomiast monopol na zakup i dystrybucję energii elektrycznej przez operatora Korea Electric Power Corp.

Dzięki nowym inwestycjom w czyste technologie w energetyce Seul chce wykreować dodatkowe 30 tys. miejsc pracy.

gramwzielone.pl