Najlepszy czas na dyskusję o klastrach [wywiad]
– Mechanizm jest jeszcze plastyczny, bo rządzący szukają możliwości, by uczynić go bardziej przystępnym – i dlatego to jest najlepszy czas by na ten temat dyskutować – mówi o powstających obecnie regulacjach w zakresie klastrów energii Arnold Rabiega, prezes Krajowego Instytutu Energetyki Rozproszonej (KIER) i przedstawiciel Spółdzielni Nasza Energia.
Jak wygląda obecny stan prawny w zakresie regulacji dla klastrów i jakie są kierunki planowanych zmian?
Arnold Rabiega, KIER: – Jest to zagadnienie na tyle złożone, że odpowiedź na to pytanie ciężko ująć w konwencji wywiadu. Mówiąc jednak najprościej klastry i mniej eksponowane spółdzielnie energetyczne to konstrukcje prawne, które mają na celu umożliwienie zaspokojenia potrzeb energetycznych na małych obszarach z lokalnych źródeł na zasadach rynkowych.
Jeżeli chodzi o polskie prawo w tej materii, które dotychczas sprzyjało monopolom, jest to swego rodzaju rewolucja i całkowita nowość, dlatego brak jest wypracowanych praktyk.
Zmiany w tym zakresie będą raczej uściśleniem pewnych kwestii. Jakie będą jednak kierunki tych zmian, zależy przede wszystkim od samych zainteresowanych. Z całą pewnością więcej konkretów poznamy w listopadzie.
Czemu klastry i spółdzielnie to tak ważny temat?
– Klastry energetyczne oraz ich spółdzielcza odmiana to przyszłość energetyki. Model scentralizowany, który powstał w latach 50., ma już prawie 70 lat, w technologii to tyle co wieczność. Rozwój generacji rozproszonej, w tym OZE, a także inteligentnych sieci i systemów magazynowania, sprawi, że za kilkanaście lat system elektroenergetyczny będzie wyglądał całkiem inaczej. Klastry i spółdzielnie to nic innego jak pewien instrument będący wynikiem rozwoju technologii. Czujemy, że naszym zadaniem jest przekazywanie wiedzy, jak ten instrument wygląda oraz jakie daje możliwości i perspektywy, jakie są jego mocne i słabe strony.
Czy nie jest za wcześnie by dyskutować na temat klastrów?
– Z całą pewnością czas jest odpowiedni. Jest to bardzo młoda konstrukcja, zapewne nie bez wad, ale z ogromnym potencjałem. Problem w tym, że inwestorzy do końca nie wiedzą jak z tego instrumentu korzystać, brak jest wskazówek i wypracowanych praktyk w tym względzie. Mechanizm jest jeszcze plastyczny, bo rządzący szukają możliwości by uczynić go bardziej przystępnym – i dlatego to jest najlepszy czas by na ten temat dyskutować.
Co wniesie najbliższa konferencja „Narodziny nowej branży – klastry i spółdzielnie energetyczne”, którą organizuje KIER, i czego będziemy mogli się na niej dowiedzieć?
– Dowiemy się jak wygląda konstrukcja prawna klastrów, jakie są jej mocne i słabe strony. Usłyszymy także o spółdzielniach energetycznych, które są wyjątkową odmianą klastra i moim zdaniem obiecują na dzień dzisiejszy znacznie więcej niż same klastry. Usłyszymy o tym jakimi prawami rządzi się spółdzielnia i na czym polega jej konstrukcja prawna.
Ponadto wiceminister energii Andrzej Piotrowski opowie, jak w zamysłach rządu wyglądać ma branża klastrów i spółdzielni w perspektywie kilku lat. Rektor Politechniki Lubelskiej, profesor Piotr Kacejko, wybitny specjalista w temacie systemów elektroenergetycznych, opowie, jakie są jego zdaniem możliwości współpracy sieci elektroenergetycznych z takimi autonomicznymi obszarami zasilania. Poseł Ireneusz Zyska przedstawi z kolei wyniki ankiety przeprowadzonej wśród uczestników konsultacji społecznych, które odbyły się w Sejmie na początku września.
Jak aktualnie wygląda stan prac nad inwestycjami w ramach pierwszej polskiej spółdzielni energetycznej, w których Pan uczestniczy?
– Spółdzielnia Nasza Energia przygotowuje się do udziału w aukcji, która odbędzie się w przyszłym roku. Ponadto pozyskaliśmy inwestora strategicznego dla pilotażowej biogazowni rolniczej.
Dlaczego warto przyjść na konferencję?
– Spółdzielnia Nasza Energia, która na pewno w znacznym stopniu zapoczątkowała w Polsce ideę spółdzielni i klastrów energetycznych, to także zbiór pewnych doświadczeń w tym obszarze i to jest tutaj kluczowe.
Naszym celem, jako organizatora konferencji, nie jest stworzenie platformy reklamowej dla firm z branży, ale organizacja wydarzenia o poważnym charakterze i dużym wkładzie merytorycznym, podczas którego będziemy mogli wysłuchać i podyskutować z czołowymi postaciami nauki, biznesu, władzy wykonawczej i ustawodawczej.
Ponadto każdy z uczestników otrzyma przewodnik po klastrach i spółdzielniach energetycznych opracowany przez zespół KIER – współorganizatora wydarzenia. Sądzę, że będzie to poważny krok naprzód w rozwoju tej rodzącej się branży.
Konferencja „Narodziny nowej branży – klastry i spółdzielnie energetyczne”, organizowana przez Krajowy Instytut Energetyki Rozproszonej, odbędzie się w dniu 7 listopada 2016 r. w warszawskim Centrum Konferencyjnym Zielna przy ul. Zielnej 37. Więcej informacji o konferencji oraz program można znaleźć na stronie www.klastryoze.pl .
artykuł sponsorowany