ABB prezentuje kontenerowy system dla mikrosieci

ABB prezentuje kontenerowy system dla mikrosieci
Fot. ABB

ABB zaprezentował kontenerowy system, na którym będzie można budować lokalne mikrosieci, zwiększając co podkreśla mający siedzibę w Szwajcarii koncernmożliwości wykorzystania odnawialnych źródeł energii i ograniczając produkcję energii z paliw kopalnych.

System, który opracowało ABB, ma być modularny, co umożliwi jego skalowalność i dopasowanie do określonego zapotrzebowania lokalnego systemu elektroenergetycznego.

Kontenerowy system składa się inwertera, magazynu energii i systemu zarządzania mikrosiecią. ABB zapewnia, że jego rozwiązanie jest kompatybilne ze źródłami wytwarzania bazującymi na fotowoltaice czy energii wiatrowej, ale także na generatorach diesla.

REKLAMA

Wywodzący się ze Szwajcarii koncern wskazuje na możliwe zastosowania w słabo zelektryfikowanych lokalizacjach, a także w miejscach narażonych na przerwy w dostawach energii.

Nasz modularny, wystandaryzowany i skalowany system oferuje efektywny kosztowo dostęp do stabilnej energii dla terenów rolniczych i miejskich, jako rozwiązanie bazujące na zasadzie plug-and-play – komentuje Claudio Facchin z ABB.

ABB zapewnia, że do tej pory zbudowało na całym świecie ponad 30 mikrosieci, w tym w lokalizacjach znajdujących się w dużej odległości od centralnego systemu elektroenergetycznego, na wyspach i w obiektach przemysłowych.

Kolejną mikrosieć ABB zbuduje przy swojej fabryce w Indiach, w której pracuje ok. 3 tys. osób. Instalacja będzie współpracować z systemem fotowoltaicznym o mocy 600 kW.

REKLAMA

ABB jest jednym z liderów szybko rozwijającego się rynku fotowoltaicznego w Indiach, jeśli chodzi o dostawy centralnych inwerterów dla farm fotowoltaicznych. Swoją pozycję na rynku indyjskim ABB umocnił uruchamiając ostatnio nową fabrykę w Bengaluru, w której mają powstawać w skali roku inwertery o potencjale 2,5 GW.

ABB zapewnia, że obecnie jej inwertery pracują na ok. 40 proc. zainstalowanych dotąd w Indiach farmach fotowoltaicznych. Potencjał fotowoltaiki w Indiach wynosi już około 8 GW.

Ostatnio ABB uruchomił produkcję inwerterów także w Estonii, wskazując na rosnący popyt na tego rodzaju urządzenia. W Estonii ABB będzie produkować inwerter oznaczony jako PVS900, a także wprowadzony w tym roku na rynek inwerter PVS980.

ABB informuje, że nowy centralny inwerter PVS980 zapewnia 40-procentowy wzrost wydajności przy zachowaniu tych samych rozmiarów inwertera. ABB zapewnia, że inwerter PVS980 na napięcie 1500 VDC jest w stanie przetworzyć poprzez jeden inwerter więcej prądu stałego z paneli fotowoltaicznych, zmniejszając całkowitą liczbę falowników potrzebnych na farmie fotowoltaicznej, co pozwala zredukować koszty użytkowania elektrowni słonecznej przez cały okres jej eksploatacji.

ABB wszedł na rynek inwerterów fotowoltaicznych w kwietniu 2013 r. przejmując za 1 mld dolarów amerykańskiego producenta inwerterów PowerOne. Rok później inwertery sprzedawane pod marką amerykańskiej firmy przemianowano na ABB.

ABB oferuje dla sektota solarnego – obok inwerterów – również transformatory oraz rozdzielnice. Łączna moc zainstalowana inwerterów ABB na farmach PV na całym świecie przekracza już 20 GW.

red. gramwzielone.pl