Duży spadek inwestycji w OZE w III kwartale br.

Duży spadek inwestycji w OZE w III kwartale br.
Fot. Vattenfall

Bloomberg New Energy Finance (BNEF) podał informacje o wartości inwestycji w globalnym sektorze energetyki odnawialnej w III kwartale br. Wynika z nich, że w tym czasie wartość inwestycji spadła aż o 43 proc. w ujęciu rok do roku, co jest zasługą głównie spowolnienia inwestycyjnego, które odnotowano na największym rynku OZE na świecie, czyli w Chinach. Spowolnienie odnotowano także na pozostałych, największych rynkach OZE  najmniejsze w Europie. 

BNEF wskazuje, że w minionym kwartale wartość inwestycji w OZE wyniosła na całym świecie 42,4 mld dolarów. To wynik znacznie gorszy niż w poprzednim kwartale (spadek o 31 proc.) oraz w porównaniu do III kwartału 2015 r. (spadek o 43 proc.) i był to najgorszy kwartał pod tym względem od I kw. 2013 r., w którym wartość inwestycji sięgnęła 41,8 mld dolarów.

W ostatnich latach najlepszy okazał się II kwartał 2015 roku, w którym wartość inwestycji w globalnym sektorze źródeł odnawialnych wyniosła aż 90 mld dolarów.

REKLAMA

Największymi inwestycjami w poprzednim kwartale, które uwzględnił w swojej analizie BNEF, były warta 1,8 mld dolarów inwestycja w morską farmę wiatrową Merkur o mocy 396 MW w niemieckiej części Morza Północnego, a także projekt elektrowni na biomasę o mocy 299 MW w Wielkiej Brytanii.

BNEF zaznacza, że dane za III kwartał mogą jeszcze ulec zmianie, a szacowana wartość inwestycji może wzrosnąć wraz z uwzględnieniem niezaliczonych dotychczas projektów.

Dodaje jednak, że również dane za I i II kwartał 2016 r. wskazują, że ten rok będzie pod względem inwestycji w OZE na świecie znacznie gorszy od 2015 r., w którym zanotowano inwestycje warte w sumie 348,5 mld dolarów.

REKLAMA

Bloomberg podaje, że największy spadek inwestycji w OZE w ubiegłym kwartale zanotowano w Chinach, gdzie inwestycje wyniosły 14,4 mld dolarów (spadek o 51 proc. r/r) oraz w Japonii (3,5 mld dolarów, spadek o 56 proc. r/r).

W Stanach Zjednoczonych inwestycje wyniosły 9,5 mld dolarów, spadając o 40 proc. r/r, a w Europie odnotowano wartość inwestycji na poziomie 7,7 mld dolarów, co oznacza spadek o 5 proc. w porównaniu do III kwartału 2015 r.

Dla globalnej wartości inwestycji w sektorze OZE znaczenie ma przede wszystkim kondycja rynku chińskiego, będącego już w tej chwili największym rynkiem solarnym i wiatrowym na świecie.

W I połowie br. Chińczycy mieli zainstalować aż 20 GW elektrowni fotowoltaicznych, jednak od połowy roku zmniejszono tam taryfy za sprzedaż energii z PV, co przełożyło się na spowolnienie inwestycji.

Bloomberg dodaje, że znaczenie dla wartości inwestycji w sektorze solarnym miały też rekordowo tanie komponenty instalacji fotowoltaicznych, co w dużej mierze wynika również ze spowolnienia na rynku chińskim i wygenerowanej przez to nadpodaży modułów fotowoltaicznych. 

red. gramwzielone.pl